Dizi-İncelemeTelevizyon

Harika Devam Ediyor: Rick and Morty 5×2

Rick and Morty 5. Sezonunun 2. Bölümüyle daha bomba gibi devam ediyor. Aslında her bölüme inceleme yazma gibi bir planım yoktu, esas amacım hoşuma giden bölümleri inceleyip yazıya dökmekti fakat adamlar öyle güzel 2 bölüm sundu ki yazmadan edemeyeceğim.

Yazının geri kalanı bölüm hakkında spoiler içermektedir.

Bölüm aslında mindfuck üzerine bir mindfuck üzerine kurulu olmuş. Bölün Rick’in olası bir tehlikede feda etmek için yarattığı klon ailenin öldürülmesiyle başlıyor. Bunun haberini alan Rick, bir klon ailenin başka klon aileler ürettiğini öğreniyor ve sonrasında ise her klon aile birbirlerini vurmaya giderken karşılaşıyor sonucunda ise böyle epik ve keyifli bir bölüm çıkıyor. Aslında basit bir olay olsa bile bunu işleyişle senaristler bambaşka bir seviyeye getirebilir. Belki de Rick and Morty’yi efsane kılanlardan birisi de bu, klişe bir işi kendince yorumlayarak seyircinin önüne sunmak.

Ayrıca harika bir after-credit sahnesi var ki o da beni sarsmaya yetti. Harika göndermelerle (pandemiden dolayı gelen sıkkınlıktan dolayı) ahşap Jerry’nin sıkıntıdan ölme isteği dünyanın teknolojide ileri giderken geriye doğru yaptığı tarihsel yolculuk ve tabii ki de tüm zamanlarda en sevdiğim Queen parçalarından birisi olan “Who Wants to Live Forever”ı duymak beni derinden vurdu.

Aileyi temel alan bu bölüm benden geçer not aldı ve 5. Sezonun geri kalanı için umut vaat etti. Umuyorum ki tüm bölümler bu kalitede devam eder. Beklentimin olduğunu söylemiştim zira Rick and Morty ismi bile beni heyecanlandırmaya yetiyor.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Kerem Can Bayramoğlu

2001, İstanbul doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Sinema Televizyon bölümünde okuyor. En büyük hayali sinema sektörü için katkıda bulunmak. Lego ve plak koleksiyoneri. Çizgi romanlar, Rock müzik ve video oyunları diğer ilgi alanları. Kendi kendine senaryo denemeleri yazıp kısa filmler çekmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın