Bilim & Teknoloji

İsrail, Gazze Sınırına Katil Robotlar Gönderdi

İsrail ordusunun baskısı altında Filistin’in Gazze Şeridi uzun yıllardır bir açık hava hapishanesi görünümünde. Filistinlilerin tüm hareketleri ağır bir şekilde kısıtlanıyor ve kontrol ediliyor. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi de İsrail sınırları koruması için Jaguar isimli katil robotlar gönderiyor.

Gazze ve İsrail arasındaki sınır; kalın duvarlar, dronlar, makineli tüfek kuleleri, silahlı askerler ve deniz ablukasıyla korunuyor. Daily Beast’in haberine göre, 7.62 mm makineli tüfeklerle silahlandırılmış, Jaguar adı verilen tank benzeri robotlar İsrail-Gazze sınırına konuşlandırıldı. Jaguarların sınırda çekilmiş fotoğrafları basına yansıdı.

İsrail ordusunun yaptığı basın açıklamasına göre Jaguar robotları yarı-otonom, yani belirlenen hedeflere yönelebilir ve yoldaki engelleri saptayabilir. Ama çoğu durumda insan operatör, robota makineli tüfeğini kullanması veya tehlikeye düştüğünde kendini patlatması emrini verecek.

İnsan operatörlerin ‘hedef al ve vur’ arayüzünü kullanarak Jaguar’ın tetiğini çekmesi gerekiyor, ancak Jaguar’ın yazılımı robotun, belirlenen hedefi daha iyi vurmak için otomatik olarak hedefini düzeltmesini sağlıyor. Bu yazılım eklentisi ve ayrıca Jaguarların belirli senaryolarda otonom olarak saldırıya geçecek şekilde önceden programlanması, katil robotların kendiliğinden hedef aldığı insanları seçip öldürebildiği, rahatsız edici bir geleceğe doğru insanlığı götürüyor.

Jaguar robotları İsrail ordusunun hedeflediği şekilde İsrail askerlerini tehditlere karşı daha korunaklı hale getirebilir ama robotlar İsrail-Gazze sınırındaki gerginliği daha da artırabilir. Gazze’de yaşayanlar ağır şekilde silahlandırılmış bir distopyada hayatta kalmaya çalışırken katil robotların görevlendirilmesinin mevcut durumu daha da kötü hale getireceği aşikar.

Kaynak

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Ruhşen Doğan Nar

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Yarışmasında Türkçe öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. "İçimdeki Robot", Kayıp Rıhtım Okur Anketi'nde "Yılın En İyi Yerli Spekülatif Öykü Kitabı" kategorisinde ikinci olmayı başardı. İkinci öykü kitabı "Bir Gün Mutlaka Delireceğim" 2020'de okurlarla buluştu. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. "Uyan!" adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Bilimkurgu Kulübü ve Fanzin Apartmanı'nda yazılar kaleme almaktadır. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlanmaktadır.

Bir cevap yazın