Dizi-İnceleme

Rick and Morty 5. Sezon Yolda!

Rick and Morty 2013’te yayınlandığı ilk günden beri izleyicilerin ilgi odağı olmayı başardı. Tabii 2013’te Rick and Morty adını aldı, ondan önce Justin Roiland ve Dan Harmon tarafınan yaratılan ve 2006 yılında Back to the Future parodisi diyebileceğimiz Doc and Marthi adlı bir animasyon dizisi başlamıştı. Yapımcılar bu diziyi Rick and Morty adı altında 2013’te bir daha yayınladı. Adult Swim’in belki de en popüler dizilerinden bir tanesidir Rick and Morty, gerek renkli karakterleriyle, gerekse akıl almaz maceralarıyla ve popüler kültüre yaptığı inanılmaz göndermelerle popülerliğini geçtiğimiz 8 senede korumayı başardı. Haziran 2021’de Rick and Morty 5. sezon ile tekrardan televizyonlarımıza konuk olacaklar.

Rick and Morty, yetişkinlere yönelik diğer çizgi filmlerden çok kolay bir şekilde sıyrılıyor. Sıyrılmasının nedeni ise kendi türünü sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyen, bilimkurgu ve kara mizahın dibine vuran bir dizi olması. Şöyle bir olay var, Rick and Morty tamamıyla uzayda geçiyor ve uzay sonsuz bir yer, bu da ekibimizin maceralarını sonsuz kılıyor. Bu sonsuz macera esnasında dizi bir sürü popüler yapımlara gönderme yapıyor. Hayvan Çiftliği, Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Back to the Future bu göndermelerden sadece birkaçı.

Uzayın Derinliklerinde Rick and Morty 5. Sezon

Rick, kendisini tanıttığı gibi evrende yaşayan en zeki yaşam formu. Duygularını köreltmiş ve demek istediklerini söylemekten çekinmeyen birisi. Morty ise Rick’in torunu. Yaşı gereği daha duygusal ve toy bir karakter olarak karşımıza çıkıyor Morty. Fakat, bu diziyi böylesine güzel kılanda bu, birbirinden iki zıt karakteri öyle güzel işliyor ki iki karakter birbirlerini tamamlıyor. Bu ikiliyi sadece karakterlerden anlatmak olmaz zira dizinin yine en iyi yaptığı işlerden birisi bu ikilin arasındaki diyaloglar. Dede-torun ilişkisinden ziyade iki arkadaş gibiler, bazen yaptıkları boş geyikler ve yaptıkları derin, felsefi konuşmalar o kadar güzel dengelenmiş ki izleyiciyi sıkmıyor. İki karakter diyalogları ve zıt özellikleriyle birbirlerini tamamlıyor aralarındaki kimya gerçekten iyi düşünülmüş. Diziyi bu denli efsane kılan bir başka özellik ise yan karakterlerin gerçekten kaliteli yazılmış olması. Karakterlerin nerede ne zaman olaylara müdahale etmesi gerçekten çok iyi kurgulanmış bunu 4 sezonda da bozmamış yazar ekibi. Hepsinin kendine özel karakterleri var hatta o kadar özeller ki kendilerine spin-off dizi çekilse izleyicileri ekrana kitleme potansiyeli çok yüksek.

Popülerliğini geçtiğimiz 8 senede korumayı başaran Rick and Morty haziran 2021’de 5. sezon ile tekrardan televizyonlarımıza konuk olacaklar.

Olay örgüsü ve karakter gelişimleri gerçekten çok iyi tempoda ilerliyor. Özellikle Morty’nin karakter gelişimini çok beğeniyorum. İlk başlardaki o özgüvensiz çocuk, dedesiyle yaşadığı onca maceradan sonra yavaş yavaş özgüvenini toplamış, ayakları yere basan güçlü ve zeki bir karaktere evriliyor. Bu da diziyi yine harika yapan unsurlardan bir tanesi.

Dizi popülerliği ve sonsuz maceraya ev sahipliği yapacak potansiyelde olduğu için daha uzun sürecektir. Halihazırda güzel evrene sahip Rick and Morty 5. sezon ile bizleri bambaşka boyutlara ve uzayın derinliklerine götürecektir.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Kerem Can Bayramoğlu

2001, İstanbul doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Sinema Televizyon bölümünde okuyor. En büyük hayali sinema sektörü için katkıda bulunmak. Lego ve plak koleksiyoneri. Çizgi romanlar, Rock müzik ve video oyunları diğer ilgi alanları. Kendi kendine senaryo denemeleri yazıp kısa filmler çekmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın