Film ListeleriSinema

Ay Temalı En İyi 10 Bilimkurgu Filmi

Ay Temalı En İyi 10 Bilimkurgu Filmi. Ay, geçmişten günümüze insanlığın ilgisini çeken ilk gök cisimlerinden biri olarak biliniyor. Yüzeyinin kraterlerle kaplı olması, beyazlığı ve karanlık tarafının gizemi ile hala da odak noktası. 1902 yılında A Trip of the Moon’un sinemadaki çıkışıyla beraber, çok eskilerden süre gelen mitlere ve efsanelere konu olan bu dev uydu sonraki yıllarda ardı arkası kesilmeyen filmlere de ilham olmaya devam ediyor. Biz de bu yazımızda kronolojik olarak Ay hakkında çekilen en iyi 10 bilimkurgu filmini sıraladık. İyi seyirler.

A Trip To The Moon

Her türün bir ilki vardır ve Ay ile ilgili filmlerin atası da Aya Seyahat’tir. Süresi her ne kadar kısa olsa da zamanın ötesine geçmeyi başaran film tam bir esin kaynağı. Bir grup astronomun Ay’a gidişini ve orada yaşadıkları olayı anlatan yapım sinema tarihinin mihenk taşı olarak dikkat çekiyor. Jules Verne ve H. G. Wells gibi iki usta yazarın senaryosunu yazdığı ve kısa metrajlarıyla tanınan Geroges Mêlliês’ın yönetmenliğini yaptığı A Trip To The Moon her sinema severin mutlaka izlemesi gereken bir çalışma.

For All Mankind

Bir filmden çok belgesel gibi duran bu yapım yaklaşık 10 yıllık bir çalışmanın ürünü. Dört ödüllü For All Mankind’in yönetmen koltuğunda Al Reinert oturuyor. Yüzlerce saatlik arşiv görüntülerden, astronotlarla yapılan röportajlardan ve eşsiz Nasa görsellerinden oluşan filmin aynı isimli bir de dizisi mevcut. Ayrıca film astronotlar tarafından kaydedilen 16 mm’lik görüntülerden de faydalanarak gerçekliğe bir adım daha yaklaşıyor.

A Grand Day Out

Ay Temalı En İyi 10 Bilimkurgu Filmi için iyi bir örnek. Beş filmlik bir serinin ilk filmi olan A Grand Day Out, Wallace ve köpeği Gromit’in Ay’a yaptıkları yolculuklarını anlatıyor. Nick Park’ın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı film animasyon olması ve kısa süresiyle tadımlık bir deneyim sunuyor. İngiltere’de vizyona giren filmin müzikleri ise Jullian Nott’a ait.

Apollo 13

Listede en iyi oyuncu kadrosunu sahip Apollo 13 tam bir şampiyonlar ligi. Tom Hanks başta olmak üzere Ed Harris, Kevin Bacon, Gary Sinise ve Bill Paxton’ın oynadığı 1995 yapımlı bi film elde ettiği 355 Milyon Doların yanı sıra 2 Oscar ödülü almaya da hak kazanmıştır.

NASA’nın düzenlediği bir uzay görevi sırasında oksijen tüpü patlayan ekibin dünyaya dönüşlerini ve bu süre zarfında çektikleri zorlukları ekrana yansıtan Apollo 13 listenin en etkili filmlerinden biri diyebiliriz.

The Dish

15 Eylül 2000 yılında gösterime giren The Dish, insanlığın Ay’a gidişini ve oradan gönderilen fotoğrafların alınmasını sağlayan çanağın öyküsünü komik bir dille anlatır. Afişiyle ilginç bir izlenim veren bu film ilk başta garip görünebilir. Ama hiç de öyle değil. Çünkü çanak koyunların otlatıldığı boş bir arsada bulunmaktadır. The Dish’i etkili kılan unsurlardan birisi de gerçek görüntülere de yer vermesi. Böylelikle hafif bir belgesel havası da mevcut. Ayrıca filmin başrolünde ise Jurassic Park filmlerinden tanıdığımız Sam Neill boy göstermekte.

In The Shadow Of The Moon

Listemizin belgesel yönü ağır basan diğer filmi Ay’ın Gölgesinde, aldığı altı ödülle dikkat çekiyor. Gerçek görüntülerden oluşan film, birçok astronotun mizahi sohbetleriyle beraber duygusal sahnelere de sahip. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen yapım, yüksek puanıyla izlenmeyi hak ediyor.

Moon

Duncan Jones’ın yazıp yönettiği Moon, astronot Sam Bell ve onun bilgisayarı Gerty’e odaklanıyor. Olayların tamamı Ay’da geçen film Sam’in görev sürecini dram ve gizem unsurlarıyla ele alıyor. Daha sonra yaşanan aksaklıklar ise filmi çok farklı noktalara getirerek daha bir heyecanlı kılıyor. Genel izleyicilerden oldukça olumlu yorumlar alan Moon kadrosuyla da ilgi çekiyor. Filmde Sam Rockwell’e, Kevin Spacey ve Dominique McElligott gibi usta oyuncular eşlik ediyor.

Despicable Me

Yönetmen koltuğunda Pierre Coffin ve Chris Renaud’un oturduğu Çılgın Hırsız, aile boyu bir film. Animasyon türünün en çok rağbet görenlerinden birisi olmasına şaşmamalı. Çünkü konusuyla elde ettiği başarıyı sonuna kadar hak ediyor. Üç küçük yetim çocuğun yolu Dünya’nın uydusu Ay’ı çalmaya çalışan Gru ile kesişirse ne olur? Elbette macera ve komedi tufanı eser.

Transformers: Dark of the Moon

Sırada bilimkurgu sinemasının en sevilen serilerinden biri var. Transformers. Serinin üçüncü filmi olan Dark of the Moon ise puanı yüksek olan filmler arasında yer alıyor. Klasik bir Michael Bay yaratısı olan film, bu kez Optimus Prime ve dostlarının insanlar tarafından uyandırılan Decepticon ile savaşlarını ekrana getiriyor. Ayrıca bu filmde Shia LaBeouf’a Megan Fox’un yerine Rosie Huntington’ın eşlik ettiğini belirtmek gerek.

First Man

Ay Temalı En İyi 10 Bilimkurgu Filmi listesi için doğru bir tercih diyebiliriz. Güncel tarihe en yakın filmlerden biri olan First Man, düşük bütçesine rağmen ortalamanın üstünde diyebiliriz. Ryan Gosling’in Neil Armstrong’a hayat verdiği yapım, ABD ve Ruslar arasındaki uzay yarışına ve bu süreçte yaşanan zorluklara değinerek izleyicisini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Ayrıca film, biyografik altyapısıyla da türün severlerine hitap ederek gerçekliğe bir adım daha yaklaşıyor. Ayrıca bu filmin fragmanını sizle paylaşmak istedim

Mars Temalı En iyi 10 Bilimkurgu Filmi İçin Tıklayabilirsiniz.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Ahmet Boyraz

Bilimkurgu ve üzerine yazılar.

Bir yanıt yazın