Röportaj

Sabit Sorular (10): Sadık Yemni

Sabit Sorular, Lagari Bilimkurgu’nun minimalist bir söyleşi projesidir. Sorular kısa ve doğrudandır. Tüm sorular bilimkurgu bağlamında cevaplandırılmalıdır. Memleketimizde bilimkurgu için emek veren insanları tanıma ve tanıtma amacını taşımaktadır.

            Ruhşen Doğan Nar

         1) Kimsin?

Adım Sadık Yemni. İstanbul doğma, İzmir büyüme Amsterdam serpilme aşamalarından geçmiş biriyim. Çocukluktan itibaren uzay, robotlar, astronomi ve kimyaya düşkündüm. Bilimkurgusuz olmazdı yani. 🙂

         2) Neden bilimkurgu?

Sezgilerimle ve okumalarımla bilim ve teknolojinin hızlı ilerleyeceğini erken yaşlarda kestirdim. Bilimkurgu roman ve filmlerini inceledim. Daha 15 yaşındayken evimde mütevazı bir kimya laboratuvarı vardı. Kimya şakalarım ve roketlerimle ünlüydüm. BK ve polisiye yazmak zorundaydım diyebilirim.

         3) Ne yaptın?

1991 ve 2021 arasında 15’i bilimkurgu olan 23 roman, toplamda 32 kitaba sahibim. Seçkilerde ve dijital dergilerde çoğu BK tarzı olan 100 küsur öykü yayınladım. Dergilere fikir yazıları yazmaya devam ediyorum.

         4) Ne yapacaksın?

Zihnim böyle çalıştığı sürece bu hızla devam edeceğim inşallah. Yeni bitmiş iki kitabım var. Son düzeltmeleri yapıyorum. 

         5) Ne okuyalım ve izleyelim?

Geçmişi iyi aynalayan, yakın geleceğin ruhunu okuyan kitap ve filmlere yönelin. Çok kitap okumak yerine az sayıda iyi kitabı defalarca okuyun. Bu tavsiye filmler için de geçerlidir.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Ruhşen Doğan Nar

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Yarışmasında Türkçe öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. "İçimdeki Robot", Kayıp Rıhtım Okur Anketi'nde "Yılın En İyi Yerli Spekülatif Öykü Kitabı" kategorisinde ikinci olmayı başardı. İkinci öykü kitabı "Bir Gün Mutlaka Delireceğim" 2020'de okurlarla buluştu. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. "Uyan!" adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Bilimkurgu Kulübü ve Fanzin Apartmanı'nda yazılar kaleme almaktadır. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlanmaktadır.

Bir cevap yazın