Bilim & Teknoloji

Geleceğin Yapay İnsan Türleri – 2

XNA genetik materyali, DNA yerine XNA

XNA gibi yapay genetik materyaller bizlere gelecekte yapay gen transferinin mümkün olabileceğini gösteriyor. Yapay gen transferi ile ortaya çıkabilecek yapay insan türleri ile gelecekte bizleri nasıl bir toplum yapısı bekliyor olabilir? Yapay gen transferi ile süper kahramanlar ya da mutant karakterler ortaya çıkarmak mümkün mü?

2012 yılında İngiltere Cambridge’de bulunan MRC Moleküler Laboratuvarı’nda Philipp Holliger başkanlığında çalışan ekip, çalışmaları sonucunda ürettikleri yapay enzimlerin aktif olmasını sağlayan ve tıpkı DNA ve RNA gibi davranan XNA (Xeno Nükleik Asit) molekülünü yaratmayı başardılar. Bu gelişme ile gelecekte muhtemel yapay insan türleri için başka bir teknik daha ortaya çıkmış oldu.

DNA, RNA ve XNA Nedir?

Bilindiği üzere DNA ve RNA tüm canlılarda hücrelerin yapısını, çalışmasını, çoğalmasını kontrol eden temel organik yapıdır. İçerisinde fosfat, şeker ve bazlar bulunur. Fosfat foforik asit, Şekerler RNA’da riboz, DNA’da ise deoksiriboz, bazlar ise DNA’da Adenin (A), Guanin (G), Sitozin (C), Timin (T) şeklinde bulunurken RNA’da farklı olarak Timin yerine Urasil (U) bulunur.

Biz fark etmesek de gün içerisinde hücrelerimizin içerisinde çeşitli sebeplerle bozulmalar  meydana gelir. Bu bozulmalar DNA tamir mekanizmaları sayesinde tamir edilmeye çalışılır. Tamir edilemeyenler ise apoptozis ile öldürülürler. Bazen hasarlı olduğu halde tamir edilemeyen ya da öldürülemeyen hücreler ortaya çıkabilir. Bunlar çoğalırlarsa vücutta kanser gibi hastalıklara sebep olabilirler.

Bu durumlar için araştırmacılar DNA’nın deoksiriboz şekeri yerine daha dayanıklı materyaller kullanmayı deniyorlar. Bu çalışmalar sonucunda 6 farklı şeker türünün deoksiriboz yerine kullanılabileceği tespit edildi. Böylece XNA ortaya çıkmış oldu. Burada “X” harfi Xeno: “yabancı, dışsal” anlamına gelmektedir. “D” yerine gelen şeker türlerine göre “ANA, FANA, TNA, LNA, CeNA, HNA” isimlerinde genetik materyaller ortaya çıkmaktadır. 

XNA Yöntemi Ne Amaçla Kullanılacak?

Özellikle gelecekte uzayda yaşamayı hedefleyen insanlık için farklı basınç, sıcaklık ve hava değerlerinin yanında özellikle radyasyona dayanıklılık çok önemli. Mutasyona uğrama riski ne kadar az olursa insanların Dünya dışında yaşama şansı o kadar fazla olacaktır. Bu sebeple XNA gibi yapay genetik materyallere sahip insanların daha dayanıklı olması hedefleniyor.

Bunun yanında XNA  ile yapay insan türleri ile birlikte yeni tip canlıların ortaya çıkması da mümkün hale geliyor. Çünkü genetik materyaller içerisine katılan her yeni element o canlıya daha başka pek çok farklı özellikler kazandırabilir. Bu özelliklerin pek çoğu öngörülemez sonuçlar ortaya çıkarabilir. Örneğin çok daha dayanıklı virüsler ortaya çıkarabilir. 

İnsanlarda ise olumlu ya da olumsuz pek çok farklı özellikler ortaya çıkabilir. Araştırmacılar ilk etapta bunu tıp alanındaki ihtiyaçlarda kullanmak istiyorlar. Ancak hepimiz biliyoruz ki askeri ve ticari amaçlarla da kullanılması mümkün olacaktır. 

XNA ile X-men Yaratmak Mümkün mü?

Şu anda üzerinde çalışılan XNA yöntemi DNA’yı taklit ederek daha dayanıklı bir genetik materyal adayı olarak ortaya çıkıyor. Şimdilik bu yöntemle canlıların yapısında bir manipülasyon hedefi yok. Ancak bu yöntem bize başka şeylerin gelecekte DNA’nın yerini alabileceğini de gösteriyor. İnsan genomu projesinden elde edilen bilgiler ışığında insan gen haritasına bakarak gelecekte XNA gibi yöntemlerle yapay gen transferi mümkün hale gelebilir. Bu sayede canlıların vücudunda çeşitli manipülasyonlar mümkün hale gelebilir. Süper kahraman filmlerinde gördüğümüz mutant karakterler gerçek olabilir. Yapay insan türleri süper kahraman filmlerindeki karakterlere benzeyebilirler. Son derece güçlü, zeki ve göreceli olarak güzel karakterler ortaya çıkabileceği gibi çok tehlikeli karakterler de ortaya çıkabilir. 

XNA gibi uygulamaların diğer genetik uygulamalardan farkı; insanlara doğmadan önce uygulanma zorunluluğunun olmaması. Teorik olarak kana enjekte edilerek DNA’yı başka bir materyalle değiştirmek mümkün. Dolayısıyla XNA benzeri bir materyali vücudunuza alarak bir anda Örümcek Adam gibi bir karaktere dönüşebilirsiniz. Sadece cildinize enjekte ederek cildinizde çeşitli renk ve desenlere sahip olabilir, isterseniz tamamen tüysüz olabilirsiniz. 

Daha havalısı ise bu değişimin belirli sürelerle geçerli olmasını sağlamak. Yani sıkılırsanız eski halinize tekrar dönebilmek.

XNA araştırmacıları yapay sentetik materyalin çalışmasında ve çoğalmasında tam kontrol sahibi olmak için çalışıyorlar. XNA’ya sahip canlıların hücre bölünmesini belirli sayılarda tutabilmek ya da işlevini tamamladıktan sonra tekrar DNA’ya dönebilmek istiyorlar. Şu anki uygulamada yüzde 95’lik bir doğrulukla DNA’yı XNA’ya kopyalabiliyorlar. Araştırmacılar bunu yüzde yüzlük bir orana çekmeye çalışıyorlar. Bu yolla XNA’dan orijinal DNA üretmek de mümkün olabilecek.

Geleceğin Yapay İnsan Toplumları

Şimdilerde saçlarımızı boyuyoruz, estetik cerrahi sayesinde vücudumuzun farklı yerlerine müdahalelerde bulunuyoruz. Vücudumuza dövmeler yaptırıyoruz, sonra sildiriyoruz vs. genetik oynamalarla gelecekte bunların çok ötesine geçebiliriz. Örneğin farklı renklerde gözlere, tene ve saçlara sahip olabilirsiniz. Karanlıkta ışıl ışıl parladığınızı ve bunu kontrol edebildiğinizi düşünün. 

Hiç spor salonuna gitmeden fit bir vücuda hatta çok gelişmiş kaslara sahip olabilirsiniz. Daha zeki, daha hızlı vs. olabilirsiniz. Bu yüzden spor müsabakalarında dopingin kapsamı da değişebilir. 

Cyberpunk temalarda çokça gördüğümüz rengarenk insanlardan oluşan toplumlar belki de gelecekte mümkün olabilir. Dolayısıyla bu özellikleri satın alabilenlerle satın alamayanlar arasında farklı sosyal sınıflar da ortaya çıkabilir. 

Bu uygulamanın süresi ve etkisi ayarlanabilirse ciddi bir ticari mal ya da hizmet haline gelebilir. Farklı özellikler, belirli etkide ve belirli sürelere sahip paketler halinde satılabilir. Bu yolla geleceğin maddi olarak zengin insanlarının fiziksel olarak sıradan insanlardan farklı olacağını tahmin edersiniz.

Diğer yandan iş dünyasında bazı sektörlerde bazı özelliklerin satın alınması ve kullanılması zorunlu olabilir. Özellikle tehlikeli işlerde çalışanların çalıştıkları süre boyunca bazı maddeleri kana enjekte etmeleri zorunlu olabilir. Özellikle nükleer enerji alanında çalışanlar ve astronotlar. Bu yolla ortaya çıkan yapay insan türleri kritik görevlerde yer alabilirler.

XNA yöntemi ile kendisini daha zeki ve becerikli yapabilen insanlar yönetici pozisyonlarında daha kolay yer alabilir hatta tercih edilebilirler.

Askerlerin ve suç örgütlerinin bu tarz materyalleri kullanması ise durumu başka boyutlara taşıyabilir.

Daha fazlasını varın siz hayal edin.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Kaynak 5

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Özkan Bavlı

Özkan Bavlı

Su ürünleri mühendisi, yazılımcı, tasarımcı, fütürist, yazar. Bilim ve teknolojiyi takip ederim, geleceğin dünyasını hayal etmeye çalışırım.

Bir yanıt yazın