Müzik

Ziggy Stardust: Yükselişi ve Düşüşüne Şahit Olduğumuz Uzaylı Rock Yıldızı

İlk albümünü çıkarttığı günden öldüğü güne kadar David Bowie her hareketiyle popüler kültüre yön verdi, müzik alanında sayısız başyapıta imza attı. The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars albümü değil Bowie’nin, rock müzik tarihinin en güzel, en görkemli albümlerinden bir tanesi olarak 1972 yılında karşımıza çıktı. Albüm, ünlü dergi Rolling Stone tarafından gelmiş geçmiş en iyi 500 albüm arasından 35. seçildi. Glam Rock tarzının da ilk albümlerinden birisi olan The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars albümü, Soul Love, Starman, Moonage Daydream Rock ’n’ Roll Suicide gibi harika parçalar bulunuyor.

Albüme adını veren David Bowie’nin ‘’alter ego’’su Ziggy Stardust; uzaydan gelen cinsiyetsiz, biseksüel bir rock yıldızıdır. Ziggy’ nin yanında çalan ekip arkadaşları ise Spiders from Mars adını almıştır. Bir konsept albüm olarak, dinleyicilere anlattığı hikayesi ve atmosferi harika, ensturmanların birbirleriyle uyumu ve lirikal türdeşlerinin çok daha üstünde olması albümü unutulmaz kılan etkenlerden sadece birkaçı.

Ziggy Stardust, David Bowie konser anı.

The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, bize Ziggy Stardust’ın hikayesini anlatan bir konsept albüm. Albümün ilk parçası olan Five Years’da doğal kaynakların tüketilmesiyle beraber gezegenimiz Dünya’da insanlığın son 5 yılı kaldığından bahsediliyor ve insanlığın son umudunun Ziggy Stardust isimli bir uzaylı mesih ve ‘’starmen’’ adı verilen dünya dışı varlıklarla oluşturduğu grup olan Spiders from Mars olduğunu öğreniyoruz. Daha sonrasında kendi hayran kitlesini oluşturan Ziggy tüm Dünya’da bilinen bir rockstar’a dönüşüyor. Albümün ikinci kısmına geçtiğimiz zaman Ziggy’nin rock ‘n’ mesihi Ziggy Stardust’ın yükselişine Lady Stardust parçasıyla şahit oluyoruz. Ziggy Stardust parçasında Ziggy’nin ne kadar iyi bir gitarist olduğundan bahsediyor. Bu yeteneklerinin ne kadar muhteşem olduğunu fark eden Ziggy kendisini bir Tanrı gibi görüyor. Bunla beraber büyüyen egosunu fark eden insanlar ise Ziggy’nin gerçek kurtarıcı olmadığını anlıyor. Albümün kapanışında ise –bana göre en iyi albüm kapanışlarından birisidir- kendisi verdiği bir konser sırasında bir grup uzaylının dünyaya inip Ziggy’i parçalara ayırmasıyla bitiyor.        

Ziggy Stardust ve David Bowie

Bowie diskografisinin en ünlü işlerinden birisi olan The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mrs albümü günümüzde türünün en sağlam albüm örneklerinden birisidir. Anlattığı hikayeden, albümün atmosferinden etkilenmemek elde değil. Five Years’ta Bowie’yle beraber çılgınca nakarata katılmak ya da Starman’i dinlerken gecenin karanlığında yıldızları seyretmenin etkileyiciliği. Albüm içinde bulunan her şarkı sizi alıp başka dünyalara götürecektir, götürürken tek bir hikayeye hayran bırakacaktır.

Albümün en eğlenceli kısımlarından birisi komplo teorileri. Albüm kapağında bulunan ‘’K West’’ tabelası bunun en büyük örneklerinden. Bu tabelayı bu kadar popüler yapan olay ise ünlü rap yıldızı Kanye West’in ismiyle benzerlik göstermesi. Tabii bu kadarla sınırlı değil benzerlikleri. Albüm Kanye West’in doğumundan beş sene önce haziran 1972’de çıkıyor ve Kanye West 8 Haziran 1977’de dünyaya geliyor. Peki ,albümün ilk parçasının adı neydi? Five Years… Tabii bu sadece basit bir tesadüf ama bu tarz komplo teorileri hakkında konuşmak bazen gerçekten ilginç olabiliyor.

“Ziggy sahnede öldüğü an, evrenin sonsuz parçaları onu sindirip kendilerini görünür kılıyor.”

David Bowie
Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Kerem Can Bayramoğlu

2001, İstanbul doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Sinema Televizyon bölümünde okuyor. En büyük hayali sinema sektörü için katkıda bulunmak. Lego ve plak koleksiyoneri. Çizgi romanlar, Rock müzik ve video oyunları diğer ilgi alanları. Kendi kendine senaryo denemeleri yazıp kısa filmler çekmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın