Müzik

Black Sabbath Grubundan 51 Yıllık Bilimkurgu Öyküsü: Iron Man

Heavy metal tarzının ortaya çıkmasını ve tanımlanmasını sağlayan İngiliz metal grubu Black Sabbath grubunun en popüler parçalarından birisi olan Iron Man’ı grubun bassçısı Geezer Butler ve solisti Ozzy Ousbourne 1970 yılında beraber yazmıştır.

Aynı isimli çizgi roman karakterinden esinlenildiği düşünülse de Butler karakterden habersiz olduğunu söylemiştir. Hatta bir röportajında ‘’Ailem hiçbir zaman Amerikan çizgi romanlarını okumama izin vermezdi. Sadece Batman ve Superman’i biliyordum. Benim için her şey Beano ve Dandy’den ibaretti. Birisi bana ne zaman bu konu hakkında soru sorsa onlara hep aynı cevabı verdim. Hayatım boyunca onu hiç duymamıştım.’’ diye açıklama yapmıştır.

Heavy metal tarzının ortaya çıkmasını ve tanımlanmasını sağlayan İngiliz metal grubu Black Sabbath grubunun en popüler parçalarından birisi olan Iron Man’ı grubun bassçısı Geezer Butler ve solisti Ozzy Ousbourne 1970 yılında beraber yazmıştır.

Black Sabbath: Iron Man

Şarkının kendine has çok ilginç bir hikayesi vardır. Adamın birisi zamanda yolculuk yaparak geleceğe gider. Geleceğe gittiğinde kıyamet gününü görür. Geri döner ve insanları uyarmaya çalışır. Fakat yaptığı zaman yolculuğu sırasında manyetik bir fırtınaya yakalandığı için demire dönüşür. ‘’He was turned to steel/ In the great magnetic field/ When he traveled time/ For the future of mankind’’ şeklinde anlatır Ozzy Ousbourne parça esnasında. Demire döndüğü için konuşma yetisini kaybetmiştir, konuşamadığı için insanları uyaramaz ve insanlar onunla dalga geçmeye başlar. Buna sinirlenen ‘’Iron Man’’ ise kendisini dinlemeyen insanları yok etmeye başlar. Bir anda kendi hikayesinin kötü karakterine evrilir. ‘’Now the time is here/ For Iron Man to spread fear/ Vengeance from the grave/ Kills the people he once saved’’ sözleri de bu durumu kanıtlar niteliktedir zaten. En sonunda ‘’Iron Man’’ anlar ki gelecekte gördüğü kıyametı, insanları yok ederek kendisi yaratmıştır. Böyle güzel paradoks hikaye anlatır Black Sabbath’ın efsane parçası. Tabii, sözleri kadar müzikal olarak da harika bir iştir Iron Man. Grubun gitaristi, Tommy Iommi’nin akıllara zarar bir riff’i vardır ki en az şarkının sözleri kadar insanların hafızalarına kazımıştır.

Iron Man şarkısı, VH1’da ‘’40 Greatest Metal Songs’’ yarışmasında 1 numaralı parça olmuştur ve bir sürü müzik efsanesi tarafından “Most Influential and Greatest Metal Song of All Times” arasında gösterilmiştir. Şarkı aynı zamanda Black Sabbath grubuna 2000 yılında düzenlenen 42. Grammy Müzik ödüllerinde ‘’En İyi Metal Parçası’’ ödülünü de kazandırmıştır.

Geezer Butler Röportajına buradan ulaşabilirsiniz.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Kerem Can Bayramoğlu

2001, İstanbul doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Sinema Televizyon bölümünde okuyor. En büyük hayali sinema sektörü için katkıda bulunmak. Lego ve plak koleksiyoneri. Çizgi romanlar, Rock müzik ve video oyunları diğer ilgi alanları. Kendi kendine senaryo denemeleri yazıp kısa filmler çekmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın