Film Listeleri

Star Wars Filmleri: Kötüden İyiye

Star Wars ya da ülkemizde bilinen adıyla Yıldız Savaşları… Bu çılgın evren beni kendisiyle ilk tanıştığım günden beri içine çekmeyi başarmış bir yapım oldu. 2011’den beri ben bu dünyanın bir parçasıyım fakat Star Wars filmleri ilk çıktığı 1977’den beri bilimkurgu hayranlarının gözbebeği olmuştur. 2012 yılında George Lucas, Star Wars markasını Disney’e sattıktan sonra her ne kadar hedef kitlesi değişmiş olsa dahi Star Wars hayranların gözbebeği olarak kalacaktır. Nitekim Episode 9: The Rise of Skywalker’dan sonra yakın çevremde Star Wars’a küsüp Star Trek evrenine yelken açan arkadaşlarım kısa bir süre sonra Star Wars’a geri döndü. Bugün sizlere çıkmış 9 filmi listeleyeceğim. Başlayalım.

9 – Episode 9: The Rise of Skywalker

Episode 9: The Rise of Skywalker film afişinden alınmış bir kesit.

Bölüm ve sıralama olarak eş olan, serimizin en kötü filmidir kanımca. Tek ben değil, böyle düşünen bir sürü Star Wars filmleri hayranına rastlamak mümkün zira böylesine kötü bir film yapılması için cidden uğraşılmış olması gerekiyor. Film o kadar karmaşık ki nereden başlayacağımı bilemiyorum. Filmin başından sonuna kadar tamamen bir kaos ortamı hakim. Seyirciyi şaşırtmak için yapılan ucuz hamleler ve saçma Reddit teorilerinin hepsinin filme eklenmesi sonucu maalesef bu oluyor. Karakterlere girmeyeceğim bile çünkü ortada ele alabileceğimiz ne bir karakter gelişi ne de başka bir şey var.

8 – Episode 7: The Force Awakens

Episode 7: The Force Awakens film içerisinden bir kare.

Bunun böyle olmaması gerekiyordu. İlk fragmanı çıktığı günden beri heyecanla beklenen bir Star Wars filminin kim 1977 yapımı ilk filminin ucuz bir yeniden yapımı olacağını düşünmüştü ki? Belki, yeni bir hikaye başlatma konusunda olabilecek en basit hikayeyi yazdınız ama bu kadar basit olmamalıydı bu. Hiç mi Expanded Universe okumadınız bu senaryoyu yazarken ya da tasarlarken? EU karakterlerini alıp, kendi maceralarınızı yazmak aklınıza gelmedi mi hiç? Yıllar sonra sinemada bir Star Wars filmi izledik bu film sayesinde, tek avantajı buydu.

7- Episode 2: Attack of the Clones

Episode 2: Attack of the Clones film içerisinden bir kare.

Bu filmi ilk izlediğim zaman beğenmiştim. En sevdiğim Sith Lordlarından birisini Christopher Lee gibi bir üstad canlandırıyordu, Anakin ile Padme’nin ilişkisine yakından tanık oluyorduk ve en önemlisi Klon Savaşları gibi bir dönemin kapısını açıyordu bu film bizlere. Konu itibariyle çok güçlü bir film ama bunları bize anlatma konusunda sıkıntı çekiyor. Kötü yazılmış diyaloglar, Anakin ve Padme arasında geçen kötü diyaloglar filmi maalesef sıkıcı kılıyor. Filmdeki Geonosis Savaşı’na tanık olmak çok güzeldi. Kesinlikle derdi olan ama bunu anlatamayan bir film maalesef.

6- Episode 1: The Phantom Menace

Episode 1: The Phantom Menace film içerisinden bir kare.

Tam ortalama bir film. Ne güzel ne kötü. Anakin’in çocukluğunu ve duygularını yansıtmak için yazılan güzel bir film olmuş diyebilirim. Qui-Gon Jinn gibi bir Jedi’ı Liam Nesson gibi bir usta oyuncu oynamış, sadece onun için bile açıp tekrar tekrar izleyebilirim filmi. 2. Film hakkında dediğim gibi bu filmin kesinlikle bir derdi var ama anlatma konusunda yine sıkıntıya uğramış. Filmi bölen Jar Jar sahneleri keşke olmasaydı o zaman çok daha iyi bir film olurdu.

Star Wars Filmleri

Star Wars film afişleri

5- Episode 8: The Last Jedi

Episode 8: The Last Jedi film içerisinden bir kare.

Aslında o kadar kötü bir film de değil Last Jedi. Sinemadan çıktığımda bu filmi beğenmemiş olsam da yıllar geçtikçe filmi ve anlatmak istediği olayı çok daha iyi anladım. Bana kalırsa filmin en büyük sıkıntısı Finn ve Rose’un gereksiz uzun ekran süreleri onun dışında çok kötü bir film denemez. Bu üçleme tamamen Rian Johnson’a bırakılsaydı bu film belki çok daha iyi bir yerde görülebilirdi hayranlar tarafından fakat serinin 2. Filminde asla yapılmaması gereken toplara girince maalesef ortalamanın üstünde, seyirciyi ikiye bölen bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Bu arada ben harika tasarlanmış bir Luke Skywalker seyrettiğimizi düşünüyorum, sadece insanlar anlamadı.

4- Episode 6: Return of the Jedi

Episode 6: Return of the Jedi film içerisinden bir kare.

ROTS ile ROTJ’un yerlerini değiştirmeyi çok düşündüm fakat hayranlığım biraz daha ağır bastı. Bana kalırsa orijinal üçlemenin en zayıf halkası ama hala çok kaliteli. Jedi Master Luke Skywalker’ı seyretmek inanılmaz keyifliydi film boyunca. Harika bir karakter gelişimi vardı, Han ve Leia ilişkisi tam olması gerektiği gibi kıvamındaydı ve kötü karakterler gerçekten çok iyiydi. Üçlemeye muhteşem bir nokta getirdi, her şey açığa kavuştu.

3- Episode 3: Revenge of the Sith

Episode 3: Revenge of the Sith film içerisinden bir kare.

Tek bir film olarak baktığımızda teknik olarak hataları olan ama duygusuyla, enerjisiyle ve en önemlisi Star Wars ruhuyla bizleri gerçekten bambaşka diyarlara uçuran eşsiz bir film. Açık arayla prequel üçlmesinin en iyi filmi olduğunu düşünüyorum. Epik düellolar, tercihler ve oyunculuklar barındıran bu filmde bir Star Wars filmleri hayranını etkilemek için her şey var. Prequel’a harika bir kapanış, orijinal üçlemeye harika bir başlangıç getiriyor.

2- Episode 4: A New Hope

Episode 4: A New Hope film içerisinden bir kare.

Bilimkurgu sinemasının seyrini değiştiren eşsiz filmlerden bir tanesi, George Lucas’ın göz bebeği. Çok basit bir konuyu harika anlatıyor film, onu diğerlerinden ayıran en güzel kısım da bu. Lore’una harika bir başlangıç sunuyor ve her şeyi seyirciye yavaş yavaş anlatıyor. Seyirciler Luke’la beraber öğreniyor film boyunca. Muhteşem bir giriş kapısı evrene. Filmi efsane kılan en önemli etkenlerden birisi de Darth Vader isimli kötümüz. Sadece ilk filmde 12 dakika gözükmüş olmasına rağmen insanları bu denli etkilemeyi başarmış. Filmin kötü bir tarafını ben bulamadım her şey olması gerektiği gibi. Tempo, oyunculuklar, karakterler, tepkiler… Bir filmin efsane olmasını sağlayan tüm etmenler bu filmde mevcut.

1- Episode 5: Empire Strikes Backs

Episode 5: Empire Strikes Backs film içerisinden bir kare.

Yıllar boyu benim için Star Wars diyince sular hep durmuştur, en büyük nedeni ise bu muhteşem devam filmidir. En sevdiğim filmlerde bile ilk 5’e rahatça alacağım muhteşem bir yapım. İlk filmin kendisine sunduğu materyali harika bir şekilde harmanlıyor ve ortaya böyle kusursuz bir iş çıkıyor. Serinin en kilit olayları yine bu filmde çözülüyor. Her şey olması gerektiği gibi devam ediyor kısaca. Vader’ın asaleti, Yoda’nın bilgeliği, Luke’un acemiliği… Star Wars markasının en güçlü filmidir kanımca. Bir devam filminin yapması gereken her şeyi yapıp tüm hatalardan uzak duruyor.

Benim yıllar boyu severek seyrettiğim Star Wars filmlerinin listesi budur. Her ne kadar kendi içinde çok dalgalanma yaşayan bir seri olsa da kendi evreninin doğallığı, muhteşem kahramanları ve kötüleriyle Star Wars her zaman popüler kültüre yön vermiştir. Bir de müzikleri vardır ki, efsanedir. Tüm Star Wars hayranlarının ortak noktada buluştuğu tek şeydir film müzikleri. Film ne kadar kötü olursa olsun müzikleri hep en üst seviyededir. John Williams gibi bir dehanın elinden çıkan bir soundtrack’in kötü olma ihtimali yok.

Eğer Star Wars izleme sıraları hakkında öğrenmek istediğiniz şeyler varsa buradan ulaşabilirsiniz.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Kerem Can Bayramoğlu

2001, İstanbul doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Sinema Televizyon bölümünde okuyor. En büyük hayali sinema sektörü için katkıda bulunmak. Lego ve plak koleksiyoneri. Çizgi romanlar, Rock müzik ve video oyunları diğer ilgi alanları. Kendi kendine senaryo denemeleri yazıp kısa filmler çekmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın