Müzik

Bilinmeyene Yolculuk Eden Bir Astronot: Bowie

2016’da kaybettiğimiz, müzik dünyasının en önemli isimlerinden Bowie’nin çoğu şarkısı aslında bir bilimkurgu hikayesidir fakat kendisini bu denli bir yıldıza dönüştüren şarkısı ve en bilinen şarkılarından birisi hiç şüphesiz de Space Oddity’dir. Stanley Kubrick’in efsanevi yapımı 2001: A Space Odyssey’den etkilenmişti. Hatta 2012 yılında Classic Rock’a verdiği demeçte, filmle ilgili duygularını şöyle anlatmıştı “Bütün dünyadan izole olmuş gibi hissettim. Film baştan sona inanılmazdı. Benim için bir vahiy gibiydi. Şarkı da kendiliğinden aktı.” Kısaca inanılmaz bir filmden esinlenip inanılmaz bir şarkı bestelemişti Bowie.

David Bowie, Ashes to Ashes şarkısı için hazırlanan görsel.

Bowie bize bu parçada uzaya gönderilen fakat yolunu uzayın derinliklerine çeviren bir astronotun hikayesini anlatıyor. Şarkının çıkış yaptığı gün insanoğlu Ay’a ayak basıyordu, Bowie ise uzayın derinliklerinde kaybolmuş, toplumdan uzakta olan Major Tom’un hikayesini anlatıyordu. Aslında, Major Tom’un hikayesi ise uzaya çıkmış bir astronotun kaybolmasından daha derin ve etkileyici bir hikayeye sahipti. Major Tom, Bowie’nin müzik evrenindeki ilk karakteri olmuştu ve onu 1980’lerin hit parçalarından Ashes to Ashes’da bir daha görecektik. Fakat Major Tom’un metaforik anlatımla süslenmiş bir hikayesi vardı burada. Uzay, Ground Control, kask ve protein hapları bu metaforlardan sadece birkaçı. Ben bu derin ve muhteşem öyküyü kendimce şöyle yorumluyorum:

Major Tom, insanların başarılı olmasını istediği birisi. Fakat insanların onun başarısından çıkar sağlayacağı için Major Tom’un başarılı olmasını istiyor. ‘’And the papers want to know whose shirts you wear’’ sözünden sonra gazetelerin onun başarısından çok ne giydiğini merak ediyor. Burada magazinlere ve yaptıkları haberlere gönderme var. Kapsülü terk ettiği andan sonra Major Tom yıldızların çok değişik gözüktüğünü ve farklı hissettiğini bildiriyor. En sonda ise, dünyanın en tepesinde ama hiçbir şeyine etki edemediğini söyleyip, Ground Control’den karısına onu çok sevdiğini söylemelerini istiyor ve sonunu kabullenmiş bir biçimde uzay boşluğuna doğru ilerliyor. Bowie, bizlere ne kadar uğraşırsak uğraşalım bizi en tepeye çıkaranların yine bizim sonumuzu onların getireceğinden bahsediyor. Uzaya çıkmış birisinin kıyafetlerini sorgulayan gazetelerden anlayacağımız gibi.

Şarkının sözlerindeki derinlik ve klibiyle olan uyumluluğu gün geçtikçe şarkının popülerliğini korudu. Şarkı sözlerinin hikayeyi anlatmasındaki müthiş başarısıyla bütün Bowie Best Of albümlerinde bulundu. 52 senelik bir şarkının sözlerine insanlar hâlâ teori üretiyor ve Bowie’nin anlatmak istediği hikayeyi sorguluyor. Major Tom’un hikayesi hâlâ bilinmiyor bile diyebiliriz. Uzayın derinliklerinde, gezmek istediği yerleri görüyor belki de şu anda. Kim bilir ?

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Kerem Can Bayramoğlu

2001, İstanbul doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Sinema Televizyon bölümünde okuyor. En büyük hayali sinema sektörü için katkıda bulunmak. Lego ve plak koleksiyoneri. Çizgi romanlar, Rock müzik ve video oyunları diğer ilgi alanları. Kendi kendine senaryo denemeleri yazıp kısa filmler çekmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın