Genel

Türkiye Bilişim Derneği 2021 Bilimkurgu Öykü Yarışması Başladı

Türkiye’nin en uzun soluklu bilimkurgu yarışmasının, Türkiye Bilişim Derneği Bilimkurgu Öykü Yarışması olduğunu hepimiz biliyoruz. Dönem dönem farklı bilimkurgu yarışmaları da düzenlendi ancak süreklilik kazanamadı. Türkiye Bilişim Derneği’ni bu konuda tebrik etmek lazım. TBD de olmasa ne yazık ki ülkemizde bir bilimkurgu yarışmasından söz edemeyeceğiz. Umarız, önümüzdeki yıllarda başka, alternatif bilimkurgu yarışmaları da düzenlenir.

Geçen yıl TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda bir ilk yaşanmış ve kazananların hepsi kadın olmuştu. Acaba bu yıl bizi ne sürprizler bekliyor?

Önceki yılın kazanan öykülerini buradan okuyabilirsiniz.

Türkiye Bilişim Derneği internet sitesinde yaptığı açıklama şöyle:

SİZLERİ BİLİMKURGUNUN SÖZÜ OLMAYA DAVET EDİYORUZ…

Bir yıldan fazla bir süredir, bilimkurgunun geleceğe dönük bazı karanlık öngörülerinin gerçeğe dönüştüğü bir dünyayı deneyimliyoruz. Amerikalı yazar Sarah Pinsker, 2015 yılında kaleme almaya başladığı “Song for a New Day” (Yeni Bir Güne Şarkı) adlı romanında küresel bir salgın sonrasında insanların evlere kapandığı, her türlü sosyal etkinliğin yasaklandığı bir yakın gelecekte ayakta kalmaya çalışan bir müzisyenin hikayesini anlatır. Pinsker’in, pandemiyle birlikte bir toplumun nasıl dönüşüm geçirdiğini irdelediği eseri 2019’da en iyi bilimkurgu romanı dalında Nebula ödülünü aldığında, salgın henüz baş göstermemiştir bile.

Sayısız örneğin en günceli olarak seçtiğimiz bu romanın bize gösterdiği üzere dünyanın hazırlıksız yakalandığı pek çok felaket, bilimkurgunun öngörüler listesindedir. Bilimkurgucular elbette kâhin değildirler, eserlerini değerli kılan şey tasarılarının gerçekleşme oranı değil; beşeriyeti, devletleri, toplumları nasıl etkilediğine dair geliştirdikleri içgörülerdir. Sadece karamsarlığı değil dirayeti, dayanışmayı ve umudu barındıran içgörüler…

Sizin içgörülerinizi keşfetmek için, TBD olarak bu yıl yirmi üçüncü kez kapınızı çalıyoruz.

Sizi bir kez daha Türkiye bilimkurgusunu kavrayışlarınızla zenginleştirmeye davet ediyoruz.

Başvuru sitesine görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türkiye Bilişim Derneği

YARIŞMA KOŞULLARI

SONUÇ VE ÖDÜLLER

TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın sonuçları 2021 yılı Aralık ayı içinde açıklanacaktır. Ödül olarak birinci gelen yarışmacıya 3000 TL, ikinci gelen yarışmacıya 2000 TL ve üçüncü gelen yarışmacıya da 1000 TL tutarında hediye çeki verilecektir.

KATILIM KOŞULLARI

 • Yarışmaya TBD Yönetim Kurulu üyeleri ile TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri dışında herkes katılabilir.
 • Öykü Türkçe yazılmalıdır.
 • Konu kısıtlaması olmamakla birlikte öykülerde bilimkurgusal ögeler aranacaktır.
 • Öykü daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.
 • Yarışmaya gönderilmeden önce basılı ya da dijital ortamda yayımlanmış öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.
 • Her yazar yalnızca bir öyküyle yarışmaya katılabilir.
 • Önceki yıllarda birincilik ödülü alan yazarlar yarışmaya katılamaz.
 • Dereceye girecek öyküler içinde seçici kurul tarafından yayımlanmaya değer bulunanlar kitap olarak yayımlanacaktır.
 • Öykülerin internet sitesinde, Bilişim Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için https://www.tbd.org.tr/onayliyorum adresinde bulunan “Onaylıyorum” adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve sistemden gönderilmesi gerekmektedir. Onaylıyorum adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir
 • BİÇİM
 • Öykü, yaygın olarak kullanılan bir kelime işlemciyle, “12” font büyüklüğünde, “Arial” karakter” seçilerek yazılmalı ve aşağıdaki çevrimiçi form kullanılarak gönderilmelidir. Başvurunun geçerli olabilmesi için yarışmacıların öykü, özgeçmiş ve onaylıyorum formundan oluşan üç adet dokümanı çevrimiçi form üzerinden TBD’ye göndermeleri gerekmektedir.
 • Öykünün yer aldığı dosyaya öykünün adı verilmelidir.
 • Öykü dosyasının içinde yazarla ilgili hiçbir bilgi olmamalıdır.
 • Özgeçmiş dosyasında yazarın açık adı, kısa özgeçmişi, açık adresi ve telefon numarası, ayrıca varsa kişisel web sitesi/blog adresi bulunmalıdır. Özgeçmiş dosyasına yazarın adı verilmelidir.
 • Yazarların yarışmaya gerçek ad ve soyadlarıyla katılmaları gerekmektedir. Yarışmada rumuz kullanılmamaktadır.
 • Öykü en fazla iki bin sözcükten oluşmalıdır.
 • Bu biçimsel özellikleri taşımayan öyküler yarışma dışı bırakılacaktır.
 • SEÇİCİ KURUL

  Cem Kılıçarslan, Ekin Açıkgöz, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Özgür Tacer, Seda Uyanık, Tevfik Uyar, Yasemin Tanbi
 • ÖYKÜNÜN TESLİMİ

  Yapıt, 15 Eylül 2021 tarihine dek aşağıdaki form ile gönderilmelidir.
Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Ruhşen Doğan Nar

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Yarışmasında Türkçe öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. "İçimdeki Robot", Kayıp Rıhtım Okur Anketi'nde "Yılın En İyi Yerli Spekülatif Öykü Kitabı" kategorisinde ikinci olmayı başardı. İkinci öykü kitabı "Bir Gün Mutlaka Delireceğim" 2020'de okurlarla buluştu. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. "Uyan!" adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Bilimkurgu Kulübü ve Fanzin Apartmanı'nda yazılar kaleme almaktadır. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlanmaktadır.

Bir cevap yazın