Röportaj

Sabit Sorular (11): Ş. Yüksel Yılmaz

Sabit Sorular, Lagari Bilimkurgu’nun minimalist bir söyleşi projesidir. Sorular kısa ve doğrudandır. Tüm sorular bilimkurgu bağlamında cevaplandırılmalıdır. Memleketimizde bilimkurgu için emek veren insanları tanıma ve tanıtma amacını taşımaktadır.

                Ruhşen Doğan Nar

                1) Kimsin?

Aslında soru ne olduğum değil biliyorum ama insanım her şeyden önce. Karakterimi belirleyen türümün diğer üyeleri gibi birçok olumsuz özellik sayabilirim: Kindar, alıngan, yalancı gibi. Nihayetinde hangimiz böyle değiliz ki?

Efendim? Sen değil misin?

Yapma sevgili okuyan, ben değilim dediğin anda bu saydıklarımdan beter bir yaratık oluyorsun.

                2) Neden bilimkurgu?

Aslında özellikle bilimkurgu değil. İnsanın beslendiği şeyler üründür falan filan. Oysa günün sonunda yazdığım romanın ismine bakıp, ön yazısına bakıp çeşitli şekillere sokan insanların arasında değil bilimkurgu, yazma eylemi bile can acıtabiliyor.

Sevdiğim bir tür olduğu için bilimkurgu. Devamında ne olur? Onu ancak hikaye beni nereye sürüklerse o zaman anlayabilirim.

                3) Ne yaptın?

M4Y4, M4Y4 Nesil ve Halaskâr adlı romanları yazdım ve birkaç öykü seçkisinde yer aldım. Esrarengiz Hikâyeler adlı Aşkın Güngör önderliğinde kurulmuş online ücretsiz hikaye platformunda da elimden geldiğince öykülerimle yer almaya çalışıyorum.

                4) Ne yapacaksın?

Bol okuyacağım. Bol yazacağım. Sevdiğim insanlara ve kendime daha çok vakit ayıracağım.

Her şeyden öte sevdiğim şeyi yapmaktan vazgeçmeyeceğim.

                5) Ne okuyalım ve izleyelim?

Her şeyi okuyun. Her şeyi izleyin. Ama özellikle Aşkın Güngör, Müfit Özdeş, Kubilayhan Yalçın, Taner Güler, Ruhşen Doğan Nar, Hakan Urgancı, M. Ercan Ergür, Murat K. Beşiroğlu, çıkan yerli seçkileri mutlaka okuyun. Yerli yazarların bile birbirini okumadığı bir dönemde bunu yapın ki bilimkurgu gelişebilsin.

The Expanse, Battlestar Galactica ve Mandalorian’ı son dönemde çok beğendim. Özellikle The Expanse serisinin İthaki’den çevrilmiş üç kitabını okuyun belki devamını da basarlar.

Frank Schatzing’in de eserlerini tavsiye ederim.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Ruhşen Doğan Nar

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Yarışmasında Türkçe öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. "İçimdeki Robot", Kayıp Rıhtım Okur Anketi'nde "Yılın En İyi Yerli Spekülatif Öykü Kitabı" kategorisinde ikinci olmayı başardı. İkinci öykü kitabı "Bir Gün Mutlaka Delireceğim" 2020'de okurlarla buluştu. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. "Uyan!" adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Bilimkurgu Kulübü ve Fanzin Apartmanı'nda yazılar kaleme almaktadır. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlanmaktadır.

Bir cevap yazın