Bilim & Teknoloji

Covid Aşısının Bağışıklığı Anneden Yeni Doğan Bebeğe Geçti

The Guardian gazetesinde yayınlanan habere göre, bilim insanları hamileyken tek doz Covid-19 aşısı almış bir kadının Covid antikorlarını yeni doğan bebeğine aktardığını fark etti.

Araştırma grubunun ayrıntıları henüz yayınlanmamış bulgularına göre, sağlık çalışanı olan anne Moderna aşısının ilk dozunu 36 haftalık hamileyken ocak ayında almış ve üç hafta sonra kızını dünyaya getirmiş. Bebeğin kan tahlilleri, doğum sırasında Covid-19 antikorlarının hali hazırda var olduğunu göstermiş.

Florida Atlantik Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren grup, bu vakanın bilinen ilk maternal aşılanmadan sonra plasenta kanında SARS-CoV-2 IgG antikoru saptanan yeni doğan olduğunu ifade etti. Annelerin aşılanmasının hastalıktan korunma ve enfeksiyon riskini düşürme potansiyeli olduğunu belirtti.

Makalenin baş yazarı, pediyatrist, Paul Gilbert, yerel bir gazeteye “Başka aşılarda da görülen hamilelik sırasında anneden bebeğe antikor geçişini gözlemlemek için plasenta kanını test ettik.” derken ortak yazar Chad Rudnick ise bu durumun önümüzdeki aylarda aşılanmış annelerin dünyaya getireceği bebeklerde de görülecek bir vaka olduğunu ekledi.

Yine de birtakım sorular olduğu gibi duruyor.

Rudnick, korunmanın ne seviyede olduğu, bebeğin korunmak için kanında ne kadar antikora ihtiyaç duyduğu ve bu korumanın ne kadar devam edeceğinin saptanması için ileri çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Lagari Konuk

İnfo@lagaribilimkurgu.com adresine yazı gönderip konuk yazar olarak yer alabilirsiniz.

Bir cevap yazın