Bilim & Teknoloji

ABD Ordusunun Robot Köpekleri Göreve Başladı

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları korona virüs, polis cinayetleri ve doğal afetlerle mücadele ederken, ABD ordusu yeni bir icadını daha görücüye çıkardı: “robot köpekler”

The Drive’ın haberine göre, ABD Hava Kuvvetleri dört ayaklı robot köpeklerini sahada denemeye başladı. Robot köpeklerin şu anki görevi, askeri üslerin çevresini korumaktan ibaret.

Hava Kuvvetlerinin denediği robot köpek modeli, Vision 60 adı verilen ve Ghost Robotics tarafından üretilen robotlar.

Ghost Robotics, bu robotlara “dört ayaklı insansız kara vasıtası” anlamına gelen “Quadrupedal Unmanned Ground Vehicle”, kısaca “Q-UGV” adı veriyor.

İşin ilginç tarafı robot köpekler, ünlü bilimkurgu dizisi Black Mirror’ın dördüncü sezon, üçüncü bölümü “Metalhead”deki korkunç, cani robotlara fazlasıyla benziyorlar.

Vision 60’lar uzaktan gözetleme, keşif veya haritalandırma görevleri gerçekleştirmek için tasarlanmış . Ayrıca hava üslerinin etrafını korumak için de kullanabilir.

Ghost Robotics’in internet sitesinde robot köpeklere ilişkin şunlar söyleniyor:

“Stratejik ortaklar, bizim referans tasarımlarımızın lisanslarıyla, her türlü kullanım senaryosu için çözüm-odaklı robotlar geliştirebilirler.”

İleri Düzey Savaş Yönetimi

Robot köpeklerin asıl amacı, ABD Hava Kuvvetlerinin İleri Düzey Savaş Yönetim Sistemi olan ABMS’i sahada denemek. ABMS, gelişmiş gerçek zamanlı bir bilgi paylaşım sistemi olarak tanımlanabilir.

ABMS şu ana dek gerçek mermilerle yapılan birkaç tatbikattan da sorunsuz bir şekilde geçti. Hatta tatbikatlarda Elon Musk’un şirketi SpaceX’in Starlink uydularından verilen bilgilerden de yararlanıldı.

ABD Hava Kuvvetleri müsteşar yardımcısı Will Roper konuyla ilgili şunları dile getiriyor:

“Geleceğin savaş sahaları, bilgi özümsemeyle nitelendirilecek. Burada ana amaçlarımızdan biri, tıpkı gerçek bir operasyonda olduğu gibi, bu baş döndürücü bilgi girişini katılımcılar için sentezlemek. Komutanlar ve operatörler savaşı anlamak için bilgi analizi ve yapay zekâya güvenmek zorundalar.”

Bu dört ayaklı robot köpekler, ABMS’in sadece küçük bir bölümünü oluşturuyor. ABD Hava Kuvvetleri,  beş yıl içinde savaş yönetim sistemi geliştirmek için 3.3 milyar dolar almış durumda.

Son yıllarda savaşlarda sıklıkla kullanılan insansız hava araçlarından sonra, robot köpekler de kısa zaman içerisinde piyasaya çıkacakmış gibi gözüküyor.

İnsansız hava araçlarının, robot köpeklerin, insansız tankların vb. dahil olacağı geleceğin savaşları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Ruhşen Doğan Nar

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Yarışmasında Türkçe öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. "İçimdeki Robot", Kayıp Rıhtım Okur Anketi'nde "Yılın En İyi Yerli Spekülatif Öykü Kitabı" kategorisinde ikinci olmayı başardı. İkinci öykü kitabı "Bir Gün Mutlaka Delireceğim" 2020'de okurlarla buluştu. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. "Uyan!" adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Bilimkurgu Kulübü ve Fanzin Apartmanı'nda yazılar kaleme almaktadır. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlanmaktadır.

Bir cevap yazın