Dizi-Haber

The Foundation – Vakıf Dizisinin Fragmanı Yayınlandı.

2018 yılında Apple “The Foundation” yani bilimkurgu edebiyatının en önemli serilerinden biri olan Vakıf Serisini dizi olarak yayınlayacağını açıklamıştı.

Aslında Rus asıllı olan Amerikalı yazar İsaac Asimov tarafından kaleme alınan bilimkurgu serisi Vakıf; Hari Seldon isimli bir psikotarih uzmanını anlatıyor. Seldon matematiksel verileri kullanarak geleceği görme yetisi ile Galaktik İmparatorluğun yıkıldığını görür. İnsanlığın bilgisini ve tarihini yok olmasını engellemek için bir mücadeleye girişir.

Seri bir üçleme olarak kaleme alınmış ama daha sonra İsaac Asimov abimiz boş durmamış ve asıl hikâyenin öncesini anlatan iki, sonrasını anlatan iki kitap daha yazmış. Böylece seri toplam 7 kitap olarak sonlanmış. Bugün kitapların baskısını bulmakta sorun yaşayanlar için şöyle söyleyebilirim; İthaki Yayınevi’ni beklemekten başka çaremiz yok. Eski baskılar gitgide ciddi rakamlara ulaşıyor.

Seriyi daha önce Space Odyssey 2001 ‘in verdiği heyecanla Jonathan Nolan ve Roland Emmerich gibi isimler sinema filmi yapmak için kolları sıvamış fakat başaramamışlar.

Apple dün Foundation yani Vakıf dizisinin bir fragmanını yayınladı.      

Vakıf’ı dizi olarak yakın zamanda AppleTV+ ile izleyebileceğiz.

Dizinin yaratıcıları David S. Goyer (The Dark Knight, Batman Begins, Ghost Rider) ile Josh Friedman (The War Of The Worlds, Terminator: The Sarah Connor Chronicles) ikilisini görüyoruz.

Pilot bölümün yönetmeni ise Rubert Sanders. Vakıf dizisinin başrolü olan Hari Seldon’ı Jared Harris canlandırıyor. Mad Men severler kendisini mutlaka tanıyacaktır. Pushing Daisies ile çıkış yaptıktan sonra Halt and Catch Fire dizisiyle adından söz ettiren Lee Pace ise Galaktik İmparatorluk’un son imparatoru olan Brother Day’i canlandırıyor.

Dizi muhtemel tarih olarak 2021 yılında AppleTV+’ta yayında olacak. Bünyesinde birçok bilimkurgu dizisi bulunduran Apple bir şeyler doğru yaparsa Netflix hâkimiyetini rahatlıkla kıracak gibi duruyor.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Mehmet Fatih Balkı

Mehmet Fatih Balkı

1993 İstanbul doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eğitim öğretim hayatı boyunca birçok bilimsel proje içerisinde bulundu. Çevre üzerine yaptığı projeler ile Türkiye ve bölgesel dereceler kazandı. 2015 yılından beri fanzin okuru ve emekçisidir. 2016 yılında Parantez İçi Fanzin 2018 yılında ise Lagari Bilimkurgu fanzinlerini çıkarmaya başladı. Lagari Bilimkurgu adı altında Yerli ve uluslararası bilimkurgu yazarların işlerini fankit ve fanzin olarak yayınladı. Şu an yayınlanmış bir fankiti bulunmaktadır. Fanzin tarihi üzerine araştırmaları halen devam etmektedir. Elindeki yerli ve uluslararası fanzin arşivlerini bir gün "Fanzin Müzesi" adı altında sergilemeyi hayal etmektedir.