Dizi-Haber

Star Trek: Lower Decks

2020 yılında CBS All Access platformunda izleyicilerle buluşan Star Trek: Lower Decks, Star Trek evreninin yedinci dizisi olma özelliğini taşıyor. Ayrıca pek başarılı olmayan ve 1973-74 senelerinde yayınlanan Star Trek: The Animated Series ardından, Star Trek’in ikinci çizgi dizisi.

Star Trek: Lower Decks, Starfleet’in en önemsiz uzay gemilerinden biri olan U.S.S. Cerritos’un 2380 yılındaki maceralarına odaklanıyor. Tabii ki, adından da anlaşılacağı üzere Lower Decks bu kez geminin merkezi olan Köprü’ye değil, alt kamaralarda çalışan destek ekibini konu ediniyor. Onların hayatına bakmamızı sağlıyor.

Böylece çizgi dizi, Star Trek evrenine eğlenceli ve farklı bir bakış açısı sunuyor. İlk izleyişte ve bölümlerde bu durum Star Trek hayranlarınca biraz yadırgansa da bölüm ilerledikçe duruma alışılıyor.

Hem ilk defa Star Trek izleyeceklere hem de Trekker’lara keyifli bir izleme deneyimi sağlayabilir.

10 bölümden oluşan ilk sezon yayınlandı. İkinci sezonun 2021 senesinde yayınlanması bekleniyor.

Bir diziyi rezil de edebilen vezir de edebilen baş karakterlerden kısaca söz etmek gerekirse:

Star Trek: Lower Decks, Starfleet'in en önemsiz uzay gemilerinden biri olan U.S.S. Cerritos'un 2380 yılındaki maceralarına odaklanıyor.
Beckett Mariner

Baş karakterlerden biri olan Beckett Mariner, gemide görevli bir teğmen ve geminin kaptanı Freeman’ın kızıdır. Kurallarla ve düzenle arası kötü olan Mariner’ın rütbesi birkaç kere ceza yüzünden bir aşağı seviyeye indirilmiştir. Ama Starfleet’teki tüm konular hakkında gayet bilgili ve beceriklidir. Birçok olayda günü kurtaran kişidir.

Brad Boimler

Baş karakterlerden bir diğeri olan teğmen Boimler, kurallara uymayı seven ama başı beladan bir türlü kurtulmayan biridir. En büyük hayali bir gün Starfleet’te görevli bir kaptan olmaktır. Aklı biraz havadadır. Kaptan olmak için hayaller kurup çabalarken, Mariner yüzünden kendini birçok kez belanın tam ortasında bulur. Mariner’la anlaşamasa da onunla iyi arkadaştır.

Star Trek: Lower Decks, Starfleet'in en önemsiz uzay gemilerinden biri olan U.S.S. Cerritos'un 2380 yılındaki maceralarına odaklanıyor.
D’vana Tendi

Orion ırkına mensup olan D’vana, sağlık biriminde görevlidir. Starfleet’in gerçek bir hayranı olan D’vana, Cerritos’da görev yaptığı için çok mutludur. Dizinin başında Cerritos mürettebatına katılır. Bu yüzden biraz deneyimsiz ama çokça heyecanlı ve isteklidir.

Sam Rutherford

Gemideki teğmenlerden biri olan Sam, yeni sayborg implantına alışmaya çalışmaktadır. Star Trek: The Next Generation dizisindeki Geordi La Forge karakterini anımsatır. Mühendislik konusunda oldukça yeteneklidir. Ancak La Forge kadar tecrübeli olmadığı için henüz o kadar başarılı değildir. Geleceği parlaktır.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Ruhşen Doğan Nar

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Yarışmasında Türkçe öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. "İçimdeki Robot", Kayıp Rıhtım Okur Anketi'nde "Yılın En İyi Yerli Spekülatif Öykü Kitabı" kategorisinde ikinci olmayı başardı. İkinci öykü kitabı "Bir Gün Mutlaka Delireceğim" 2020'de okurlarla buluştu. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. "Uyan!" adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Bilimkurgu Kulübü ve Fanzin Apartmanı'nda yazılar kaleme almaktadır. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlanmaktadır.

Bir cevap yazın