Genel

TBD 2020 Bilimkurgu Öykü Yarışması Kazananları Açıklandı

Türkiye Bilişim Derneği’nin 1998 yılından bu yana düzenlediği TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması, yerli bilimkurgu edebiyatı için önemli ve prestijli bir yarışma. Şu anda ülkemizdeki en uzun soluklu bilimkurgu öykü yarışması olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Yirmi ikinci kez düzenlenen TBD 2020 Bilimkurgu Öykü Yarışması’na 274 öykünün katılmış olması Türkiye’de bilimkurgu alanında kalem oynatan kişi sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğunu gözler önüne seriyor. Öykülerin niteliği hakkında konuşmak zor ancak niceliği sevindirici.

TBD 2020 Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda bir ilk de yaşandı: Kazananların hepsi kadın yazarlar oldu.

Şehriban Genç, “Deri” öyküsüyle birinciliği kazandı. Nur İpek Önder Mert, “Nemesis” öyküsüyle ikinciliği elde etti. Meryem Demirli, “Bakışlarımdan Bellidir” öyküsüyle üçüncülüğü kazandı.

Kazanan öyküleri buradan okuyabilirsiniz.

Lagari Bilimkurgu olarak tüm kazananları kutluyor ve bir sonraki yarışmayı dört gözle bekliyoruz!

Yarışmanın 22. Yılı
Türkiye Bilişim Derneği’nin internet sitesinde yaptığı açıklama şöyle:

Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği yirmi ikinci Bilimkurgu Öykü Yarışması sona erdi. Bu yıl 274 öykünün katıldığı yarışmada ön elemeyi geçerek finale kalan 10 öykü Asiye Bendon, Cem Kılıçarslan, Ekin Açıkgöz, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Seda Uyanık, Sedef Özkan ve Tevfik Uyar’dan oluşan komisyon tarafından değerlendirildi.

Şehriban Genç’in “Deri” adlı öyküsü birincilikle ödüllendirildi. Şehriban Genç, bir adamın ölen karısının yerini alan android bir eşin trajik hikayesine konuk ediyor bizleri. Bilimkurgudaki “biopunk” alt türünün çağdaş bir yorumu olan öykü hem yereli hem evrenseli kavrayabilen güçlü önermesi ve yapay zekayı toplumsal cinsiyet perspektifinden ele alışındaki derinlikle öne çıkıyor. Beden politikalarına yönelik güncel tartışmaları başarıyla hikayeleştiren yazar sözünü sakınmayan, cesur bir öykü armağan ediyor bizlere.

Nur İpek Önder Mert’in “Nemesis” adlı öyküsü ikinciliğe değer bulundu. “Nemesis”, ekolojik bir dizi felaket sonrası dünyanın yaşanmaz hale geldiği gelecekte bir grup insanın hayata kalma mücadelesini konu alıyor. Felaket sonrası dünyayı yaratıcı imgelerle ve son derece gerçekçi bir biçimde betimleyen öykü yüksek temposu, iyi yönetilmiş gizem unsuru ve edebi yetkinliğiyle göze çarpıyor. Yazar, kurguladığı dünyanın sınıfsal çelişkilerini ve kendine has ekosistemini çarpıcı biçimde çözümlediği yetkin bir bilimkurguya imza atıyor.

Meryem Demirli, “Bakışlarımdan Bellidir” adlı öyküsüyle üçüncülüğü elde etti. “Bakışlarımdan Bellidir”, genç bir kadının patriarkal bir aileye gelin olmak üzereyken başına gelenleri anlatıyor. Öngörü ve kader arasındaki ince çizgiyi bilimkurgusal motiflerle ustaca irdeleyen yazar, gelenekçi Türk aile yapısının yadırgatıcı yanlarını keskin bir gözlemle ve mizahi bir dille okuyucuya aktarıyor.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Lagari Bilimkurgu

Lagari Bilimkurgu

info@lagaribilimkurgu.com

Bir yanıt yazın