Film Listeleri

Mars Temalı En İyi 10 Bilimkurgu Filmi

Bilimkurgu filmleri uzun zamandan beri maceraya atılma ve diğer dünyaları ziyaret etme fikrini araştırırken, uzay yolculuğu hakkında konuştuğumuzda ise sık sık ortaya çıkan bir gezegen var: Mars. Güneş Sistemimizdeki tüm gezegenler ve diğer galaksilerdeki tüm potansiyel gezegenler arasında, en yakın gezegen olan komşumuz Mars; kolonizasyon, seyahat veya keşif hakkında konuştuğumuzda her zaman en çok ortaya çıkan şey olmuştur. Mars’a olan ilgimizin ana nedeni, son birkaç on yıldaki bilimsel araştırmaların, Mars’ın uzak geçmişte bir zamanlar yaşamı destekleyebileceğine inanılan bir iklime sahip olduğunu göstermesidir. Bu nedenle, eğer nüfusumuz kolonileşmek için yeni bir gezegene ihtiyaç duyduysa, Kızıl Gezegen en olası çözüm olarak görülüyor ve bu nedenle, birçok film onu ​​kozmik seyahat masallarının hedefi olarak seçmektedir. Bu yüzden Mars temalı bilimkurgu filmleri üzerine en iyi 10 listesi hazırladım.

Geçtiğimiz günlerde NASA’nın Mars’a ait ilk fotoğrafı paylaşması büyük bir heyecan yaratmıştı. Hazır yeri gelmişken Kızıl Gezegen hakkında çekilmiş en iyi bilimkurgu filmlerini hatırlamaya ne dersiniz? Bu listede Mars’ı, Mars yaratıklarını veya bir şekilde Mars’a gitmeyi içeren en iyi 10 filmi göreceksiniz.

The Martian (2015)
Mars temalı bilimkurgu filmleri başlıklı yazının ilk önerisi the martian yani marslı.

Matt Damon’ın başrolünü üstlendiği film, Andy Weir’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Mars’a gönderilen ekip bir fırtınaya yakalanır ve Mark Watney (Matt Damon) bu fırtına sırasında öldü sanılarak ekip tarafından Mars’ta tek başına bırakılır. Üstün zekasıyla ve becerisiyle Mars’ta hayatta kalmaya çalışan kahramanımız bir yandan da kendisinin kurtarılmasını beklemektedir.

2015 yılının en çok konuşulan filmlerinden biri olan The Martian, aldığı ödüllerle ve adaylıklarının yanı sıra elde ettiği hasılatıyla da başarılı bir yapım olmuştur.

Cowboy Bebop: The Movie (2001)
Mars temalı bilimkurgu filmleri başlıklı yazının ikinci önerisi meşhur anime Cowboy Bebop.

2071 yılında teröristler tarafından Mars’a bir saldırı düzenlenir. Bu saldırı sonucunda bir tanker patlar ve taşıdığı ölümcül virus tüm gezegene yayılır. Hükümetin bu canilerin başına ödül koymasıyla Spike ve ekibi kendilerini umduklarından daha da farklı gelişecek olayların içinde bulurlar. Aynı adlı animasyon dizisini izlememiş olsanız da aksiyonu, müziği, draması ve harika animasyonlarıyla kaliteli bir yapım olan Cowboy Bebop, istenileni karşılayan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Total Recall (1990)
Mars temalı bilimkurgu filmleri başlıklı yazının önerisi bir klasik total recall.

Arnold Schwarzenegger’in baş rolünde oynadığı filmde Douglas Quaid her gece Mars ile ilgili rüyalar görmektedir. Sürekli aynı rüyaları gören kahramanımız daha sonra anı transferi teknolojisi ile Mars’a tatile gider.

Philip K. Dick’in ”Sizin İçin Topyekün Hatırlayabiliriz” adlı öyküsünden uyarlanan film, kurgusuyla ve başarılı oyuncularıyla 90’lı yılların en iyi bilimkurgu filmleri arasında yer alıyor. Ayrıca yapım aşaması 10 yılı bulan filmin 2 Oscar Adaylığı da bulunuyor.

The War of the Worlds (1953)

H.G. Wells’in 1898’de yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanan bu film, 50’li yılların başında piyasaya ilk çıktığında özel efektler için yeni bir standart belirledi. Dünya’ya düşen bir göktaşı sonrasında Marslıların dünyamızı işgalini anlatan film, dönemine göre oldukça iyi bir yapım olarak nitelendiriliyor.

2 milyon dolarlık bütçesiyle beklentileri boşa çıkarmayan yapım bundan tam 52 yıl sonra Steven Spielberg’in yönetmenliğinde tekrar beyaz perdeye uyarlanmıştır.

John Carter (2012)

Edgar Rice Burroughs’un 1917’de yazdığı “A Princess of Mars” (1917) romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Kayıp Balık Nemo ve Wall-E gibi animasyon filmlerinden de tanıdığımız Andrew Stanton oturmaktadır. Kendisini nedensiz bir şekilde Mars’ta bulan kahramanımızın maceralarını anlatan John Carter, sürükleyiciliğinin yanı sıra yüksek tempodaki aksiyon sahneleriyle de güzel bir bilimkurgu filmi portresi çiziyor.

Mars Attacks! (1996)

All-Star oyuncu kadrosuyla dikkatleri üzerine çeken Mars Attacks!, dünyaya saldırmaya karar veren Marslıları ve onların neden olduğu kaosta hayatta kalmaya çalışan insanları komik bir şekilde beyaz perdeye yansıtıyor. Tim Burton’ın en ilginç yapımlarından biri olan bu filme daha çok bir kaç filmin parodisi diyebiliriz.

Red Planet (2000)

Val Kilmer ve Carrie Anne Moss gibi oyuncuların başrolde olduğu film, biyo-mühendislik alglerinin neden birdenbire ortadan kaybolduğunu araştırmak için gönderilen astronotları konu alıyor. ‘’Marsta hayat var mı?’’ sorusuna cevap bulmaya çalıştığımız yıllarda vizyona giren film, gerilimi ve korku ögeleriyle diğer filmlerin arasında sivrilse de bütçe açısından büyük bir zarara uğramıştır.

Mission to Mars (2000)

Mars’a gönderdiği ekibin kaybolması sonucunda büyük bir şok yaşayan NASA, gezegendeki bu gizemli olayı açığa çıkartmak için bir kurtarma ekibi gönderir. 6 ay sürecek olan bu yolculuk sonunda kendilerini bekleyen şeyden tamamen habersiz olan ekibin macerası daha önce izlediğimiz ‘’Interstellar, The Martian ve 2001: A Space Odyssey’’  gibi filmleri de anımsatan bir yapıya sahip.

The Last Days On Mars (2013)

2013 yapımlı “The Last Days On Mars” filminde hikaye, Kızıl Gezegeni keşfeden ve büyük bir yarıkla mücadele eden uzay mürettebatını konu alır. 4 dalda aday gösterilen film, başka dünyalarda geçen hikayesiyle korku, gerilim ve bilimkurgu temalarını bir arada işlese de IMDb’de aldığı düşük puanla filmi ilk defa izleyecek olan seyircilerin filme mesafeli yaklaşmasına sebep olabilir.

Doom (2005)

The Rock / Dwayne Johnson’ın başrolde oynadığı yapım, Karl Urban ve arama-kurtarma ekibinin macerasını anlatıyor. İnsanları çirkin canavarlara dönüştüren viral bir salgını durdurmak için Mars’a seyahat eden ekibimiz daha sonra bizi unutamayacağımız korkutucu bir yolculuğa çıkarıyor.

Aynı adlı video oyunundan uyarlanan film, eleştirmenler tarafından yetersiz bulunsa da, bazı topluluklar tarafından tatmin edici olarak bulundu. Ayrıca 105 dakikalık filmin bazı sahneleri oyuna olan benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Mars temalı bilimkurgu filmleri listemizi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarımızdan bize geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Kaynak

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Ahmet Boyraz

Bilimkurgu ve üzerine yazılar.

Bir cevap yazın