Fankit

Kırılgan Şarkı (Fankit)

Tuğrul Sultanzade tarafından yazılmış olan Kırılgan Şarkı, Lagari Bilimkurgu Fankit serisinin ikinci eseridir.

Fankit Nedir?

Hızlıca “Fankit nedir?” üzerine birkaç cümle kurayım.

Fankit, herhangi bir satış derdi taşımadan tek bir uzun öyküden oluşan özgür kitap basımıdır. Yani şöyle fotokopi ile çoğaltılıp kâr amacı güdülmeden dağıtılır. 2016 yılında fanzin kelimesinden yola çıkılarak Fanzin Apartmanı ekibi tarafından türetilen kelime bugün ülkenin birçok yerinde karşılık görüyor.

Fankit üzerine 2016 çıkan habere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu fankit daha önce okuduğunuz birçok bilimkurgu öyküsünden daha farklı. Daha yoğun. Terimler belki sizi biraz yorabilir ama son sayfayı kapattığınızda yeni şeyler öğrenmiş olmanın tatminliği ile mutlu olacaksınız. Tuğrul Sultanzade’nin ilk fankiti olan Kırılgan Şarkı karşınızda.

Fanzin Apartmanı’nda çıkan inceleme yazısında Gizem Geçgil fankit hakkında şöyle bahsetmiş; “Mükemmel tasarlanmış bir kaosun içinde geçiyor tüm olay ve bilimkurgu çok homojen bir şekilde bu harika distopyanın içine işlenmiş. Adından da anlaşılacağı üzerine her şey müzik üzerinde dönüyor. Her şeyin kolayca hasat edildiği bir dünyada müzik maddiyata sımsıkı kenetlenmiş bir vaziyette ve karakterimiz bütün acılarını, iç çekişmelerini müzik ile bastırabiliyor. Hatta, düşünceleri öyle bir noktaya geliyor ki sessizliğin de koskoca tek bir notadan türeyen bir müzik olduğunu söylüyor. Tüm bu düşüncelerin içinde müziği kaybetmenin verdiği acı tüm damarlarına işliyor. Soyut onlarca düşünceyi ve hissi somut kavramlara çok güzel işliyor Tuğrul. Karakterimiz eski sevgilisinin oldukça etkisinde, onunla kurduğu hayallerin ortasında yapayalnız bir yalanı yaşıyor. Bir gün sahilde gezinirken bulduğu mavi yaratığı banyosundaki küvette beslemeye başlıyor ve bu yaratığın tüm acılarını, çığlıklarını içinde hissediyor. Müziğin hâlâ ortalarda olmayışı onu oldukça tedirgin ediyor. Öyle ki kendini susuz kalmış, çatlamış nehir sahanlıklarına benzetiyor. Bu arada hafifçe işlenen bilimkurgu öğesinden-aslında şimdilerde olabilitesi oldukça yüksek olan bir olgudan da bahsetmeden geçemeyeceğim, karakterimiz üç boyutlu yazıcıdan duygu durumuna göre enstrümanlar çıkarıyor! “

İncelemenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Fankitin kapağı Sylvan Clownson, dizgi kısmı Yasin Gül, redakte eden Gizem Geçgil ve Fankit Başı olarak Mehmet Fatih Balkı tarafından yapılmış.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Lagari Bilimkurgu

Lagari Bilimkurgu

info@lagaribilimkurgu.com

Bir cevap yazın