Fahrenheit 451 Online Olarak Sahnede!

En önemli bilimkurgu ve distopya klasiklerinden biri olan Fahrenheit 451, Erdal Beşikçioğlu tarafından sahneleniyor. Bu gösterim aynı zamanda bir ilke imza atılarak canlı bir şekilde online gösterimde olacak.

“Yakmak çözümdür…Pazartesileri Millay, Salı Tolstoy, Çarşamba Walt Whitman, Perşembe Thoreau, Cuma Faulkner yakılır… Önce kül olana kadar yakarsın sonra küllerini de yakarsın.”

Fahrenheit 451 kâğıdın tutuşma derecesidir. Kitabın yazarı Ray Bradbury bunu bir itfaiyeci ile sohbetinden öğrenmiş ve bu bilgi kitabın adı olmuştur.

Bir distopik roman olan Fahrenheit 451, İtfaiyeci Guy Montag’ın yaşadığı iç çatışmayı anlatır. Büyükbabası ve babasının izinden giderek itfaiyeci olan Guy Montag 10 yıldan beri sorgusuz sualsiz kitapları yakmaktadır. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu, neden evleri yaktıklarını hiç düşünmeyen Montag günün birinde her şeyi sorgulayan genç bir kızla tanışır ve anlam yoksunu monoton yaşamını sorgulamaya başlar.

Oyunun tanıtım metni şu şekilde:

Pandemi süreci sebebiyle online olarak da yayınlanacak olan oyun, Türkiye’de gerçekleşen ilk online tiyatro prömiyeri olacak. Arzulanan ve hayal edilen ütopik toplum modelinin anti-tezi niteliğindeki “distopya” kavramı; gelecekte ya da kurgusal bir evrende geçen, özgürlüğün reddedildiği, bunaltıcı ve baskıcı bir ideolojinin düzen adına yol açtığı korkuyu, acıyı, güvensizliği ve mutsuzluğu anlatır.

İnsan psikolojisinden başlayarak toplum düzenine yayılan bu denetlenemez kâbusta, kurtuluş mümkün olsa bile onu gerçekleştirmek her zaman mümkün müdür? ‘Fahrenheit 451’; Bradbury’nin distopyası değil, açık seçik bizim dünyamızdır, kendi tarihimiz. Zaman ise belirsiz değil, daima bu zamandır. Şimdi sor kendine, kitap kâğıtlarını tutuşturmayı sağlayan bir sıcaklık derecesi, düşünceyi ortadan kaldırmaya yeter mi?

Yazan: Ray Bradbury – Çeviren: Nazlı Gözde Yolcu – Yöneten: Erdal Beşikçioğlu –

Yönetmen Yardımcısı: Elvin Beşikçioğlu – Koreografi: Aslı Güneş Sümer

Reji Asistanları: Selin Tekman, Hayriye Merve Kaya – Işık Tasarım: Yakup Çartık

Dekor Tasarım: Barış Dinçel – Kostüm Tasarım: Başak Özdoğan – Maske Tasarım: Cécile Ayhan

Afiş Tasarım: Hande Şiri – Video Mapping: Can Akyürek – Fotoğraf: Murat Muratal

Oyuncular

Erdal Beşikçioğlu – Fatih Sönmez – Serhat Midyat – Neslihan Aker – Selin Tekman – Ayşegül Çaylı

Hayriye Merve Kaya – Diren Yurtsever – Ozan Gökçe – Gizem Memiç Mert – Aleyna Vargül – Deniz Bal 

Oyun 7 Ekim 2020 tarihinde saat: 20:30’da sahnelenecek.

En önemli bilimkurgu ve Distopya klasiklerinden biri olan Fahrenheit 451 Erdal Beşikçioğlu tarafından sahneleniyor. Bu gösterim aynı zamanda bir ilke imza atılarak canlı bir şekilde online gösterimde olacak.

Detaylı bilgi ve bilet için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Mehmet Fatih Balkı

fanzin çıkarır, öykü yazar.

Bir cevap yazın