Sinema

Sonunda İyi Bir “Dune Filmi”

Dune, bilimkurgu edebiyatında okumaktan ve üzerine konuşmaktan en çok keyif aldığım seri. İlk okuduğum zaman sayfaları heyecanla çevirdiğimi hatırlıyorum. Bir solukta derler ya aynen öyle bitti. Kitabın yazarı Frank Patrick Herbert Amerikalı bir bilimkurgu yazarı. Aslında birçok niteliğe sahip biri ama benim en çok dikkatimi çeken yazarlığı ve gazeteciliği diyebilirim. Fakat iyi bir Dune filmi hiç gelmedi.

Dune serisinde Herbert, insan evrimi, gezegen bilimi, ekoloji, din, politika, ekonomi ve güç anlayışını anlatıyor. Kitap okurken sık sık Arap kültürüne ait göndermeler, Arapça kelimeler ve İslam dinine ait birçok terim görebilirsiniz. Bunun sebebi Herbert’ın bir dönem Orta Doğu taraflarında gazeteci kimliğiyle bulunması. İçinde yaşadığı kültürü iyi benimsemiş ve ortaya şahane bir felsefik roman serisi çıkarmış.

Ayrıca Frank Herbert, Dune serisi ile 1966 yılında ilk Nebula Ödülü’nü kazanan kişidir. Bir de Hugo Ödülü bulunmaktadır. Dune serisi tüm zamanların en çok satan bilimkurgu romanı ünvanını kazanmıştır. 2003 yılında yapılan bir açıklamaya göre 12 milyon kopyadan fazla satmıştır.

Sonraki yıllarda üzerine birçok araştırma ve makale okudum ama hiçbiri beni “Jodorowsky’s Dune” belgeseli kadar heyecanlandırmadı. Bir yönetmenin hayaline bu kadar tutku ile tanık olacağımı hiç düşünmezdim.

Bugün ise Denis Villeneuve imzalı Dune filminden fragman yayınlandı. Üç dakikalık fragman fazlasıyla doyurucu gözüküyor. Sicario, Arrival ve Blade Runner 2049 gibi etkileyici filmlerin yönetmeni Villeneuve, bu açıdan hem Jodorowsky’nin hayalini gerçekleştireceğe hem de bizlerin iyi bir film izleme isteğimizi tatmin edeceğe benziyor.

Dune, 18 Aralık’ta Vizyona Girecek

Villeneuve’ün uyarlaması, etkileyici bir oyuncu kadrosunu bir araya getiriyor. Filmin oyuncu kadrosunda Timothée Chalamet, Javier Bardem, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgård, Josh Brolin, Jason Momoa, Oscar Isaac, Dave Bautista, Zendaya ve Charlotte Rampling gibi birçok önemli isimle birlikte karşımıza çıkıyor.

Soldan: Timothée Chalamet, Oscar Isaac, Jason Momoa, Zendaya, Josh Brolin.

Filmin vizyon tarihi 18 Aralık olarak belirlenmiş ama Covid-19 salgınından dolayı vizyon tarihleri oldukça değişim göstermişti. Bu tarih kesin olarak belirlenemez ama umarım bizleri çok bekletmezler. Filmin altyazılı fragmanını aşağıya ekledim. Bakalım siz neler düşüneceksiniz.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Mehmet Fatih Balkı

Mehmet Fatih Balkı

1993 İstanbul doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eğitim öğretim hayatı boyunca birçok bilimsel proje içerisinde bulundu. Çevre üzerine yaptığı projeler ile Türkiye ve bölgesel dereceler kazandı. 2015 yılından beri fanzin okuru ve emekçisidir. 2016 yılında Parantez İçi Fanzin 2018 yılında ise Lagari Bilimkurgu fanzinlerini çıkarmaya başladı. Lagari Bilimkurgu adı altında Yerli ve uluslararası bilimkurgu yazarların işlerini fankit ve fanzin olarak yayınladı. Şu an yayınlanmış bir fankiti bulunmaktadır. Fanzin tarihi üzerine araştırmaları halen devam etmektedir. Elindeki yerli ve uluslararası fanzin arşivlerini bir gün "Fanzin Müzesi" adı altında sergilemeyi hayal etmektedir.

Bir cevap yazın