Özgür ve Özgün Bir Çaba: Fanzin Apartmanı

Fanzin Apartmanı öylece var olmadı. Bir ihtiyaç üzerinden evren onu kendiliğinden yaratmadı. Bir sıkıntının, bir yalnızlığın sonucu olarak doğdu. Tıpkı fanzinin doğuşu gibi o da özgürlüğe ve özgünlüğe kalabalık bir adım atmak için birçok fanzinciyi bir araya getirdi. Herkes bir ucundan tuttu yıllarca ve bugünlere geldi.

İzmir’de 2016 yılında kurulan Fanzin Apartmanı, sadece fanzinleri daha görünür kılmak için emek veriyor. Açtıkları sitede fanzinler üzerine araştırmalar, söyleşiler, fanzin üzerine gelişmeler ve çıkan fanzinlerle ilgili haber-incelemeler yer alıyor. Tüm bunlar sadece gönüllülük esasıyla buralara geldi.

Neler mi yapıyorlar?

  • Kâğıt masrafından dolayı fanzinlerini bastıramayan veya belirli bir sayıda bastıran fanzinler için İzmir ve birkaç noktaya fanzinlerinden basıp gönderdiler.
  • Fanzinciler arasında oluşturulan dağıtım ağına katkı sağladılar. Sitede “Mekânlar” başlıklı alanda Türkiye’nin her yerinde fanzin kabul eden mekânları haritalandırdılar.
  • Kendilerini duyurmakta sıkıntı yaşayan fanzinlere sitelerinde yer verdiler.
  • Fankit adında bir fotokopi kitap projesini başlattılar. Birçok dosya kabul edip baştan sona çalışmalarını sağladılar ve yayınladılar.
  • İzmirCon gibi etkinliklerde yer alıp masa açtılar. Buralarda fanzinleri tanıtıp ücretsiz fanzin dağıttılar.
  • İzmir ve birkaç ilde yer alan Fanzin Apartmanı raflarını güncel tutmak için hâlâ çaba sarf ediyorlar.

“Tüm bunları nasıl yaptılar?” diye soruyorsunuz eminim. Tüm bunlar açtıkları masalara koydukları kumbara ile başardılar. Günü geldi koydukları kumbaralar çalındı, ceplerinden karşıladılar. Fanzin için emek vermek, fanzinci olmak sanırım böyle bir şey.

Bu ülkede 25 liraya satılan fanzinler, tüm sayılar içinde diye set yapıp satanlar, yayınevi kisvesi altında fanzin kültüründe yer etmiş fanzinleri satanlar oldu.

Fanzin Apartmanı bu tip hisse senetleri için değil hissi senetler için çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Bugün bizlerin çıkardığı Lagari Bilimkurgu Fanzin ücretsiz olarak dağıtılmasının sebebi bu kültüre olan saygımızdan ve özgürlüğü, özgünlüğü savunduğumuzdan dolayıdır.

Fanzin Apartmanı bu dönemde masa açıp etkinliklerde yer alamadığı için belirli giderlerini karşılamak için bir fon kumbarası açtı. Yapacağınız desteğin tam olarak nereye gittiğini göstermek için anlattım tüm bunları.

Destek olmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Fanzin Apartmanı Destek Kumbarası

Az çok demeyelim, fanzin kültürümüze destek çıkalım.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Mehmet Fatih Balkı

fanzin çıkarır, öykü yazar.

Bir cevap yazın