Anime

Hayallerinize Doğru Yolculuk: Space Brothers

Birçoğumuzun çocukluk hayali dünya dışına yolculuk etmek, astronot olmaktı. Gerçi şimdi de birçoğumuz bu hayal ile hayata tutunuyoruz. Space Brothers diğer ismi ile Uchuu Kyoudai tam olarak bu çocukluk hayalinin üzerine temellendirilmiş muhteşem bir anime.

Temelde öykü oldukça basit aslında, iki kardeş olan Mutta ve Hibito hayvan sesleri kaydetmek için gece dışarı çıkar. Gökyüzünde gördükleri uçan bir nesneyi şaşkınlıkla izlerler. Nesne bir süre havada kalır ve Ay’a doğru gider. İşte tüm bu olaylar iki kardeşin bir gün Ay’a gidip orada ne olduğuna bakmaya söz vermesi ile başlar. Bu astronot olma hayallerine attıkları ilk adımdır.

Hibito amaçları doğrultusunda ilerlerken Mutta hayatının bir yerinde hayallerinden vazgeçmiş ya da unutmuş diyebiliriz. Ay’a gitmek için seçilen astronotlardan biri olan Kardeşi Hibito ile dalga geçen müdürüne kafa atması ile işsiz kalan Mutta rotasını yeniden hayallerine doğru yönlendirir. Ve 99 bölümlük mükemmel macera böyle başlar.

Space Brothers bir animeden daha fazlası. Size hayalleriniz için hiçbir zaman geç kalmadığınızı anlatıyor.

Space Brothers hemen hemen her bölümde mutlaka bir şey öğretiyor. Anime baştan sona bir başarı temsili aslında. Hikâye ilerledikçe doğru referanslara dayanan birçok bilgi ile karşılaşabiliyorsunuz. JAXA ve NASA astronot seçim süreci hakkında oldukça detaylı bilgiler içermesinin yanında Ay ve Mars için ortaya atılan projeler üzerine de örnekler görebiliyoruz.

Animenin sanırım en iyi yanlarından biri olarak karakter bolluğunu gösterebiliriz. Başkarakterimiz Nanba Mutta gibi diğer astronot adaylarının hikâyeleri çok iyi yansıtılmış. Ayrı dünyalarda yetişmiş birçok insanın tek bir hayalin ve tek bir çatının altında buluşmasına tanık oluyoruz. O tek hayal ise bir gün dünya dışına yolculuk etmek.

Anime Detayları

Çizimler konusunda biraz zayıf olduğunu kabul etmek gerekse de, roket kalkış kısımlarında oldukça etkili iş çıkardıklarını düşünüyorum. Fakat Space Brothers deyince aklıma gelen en iyi detay müzikleri. Animenin açılış müziği olan “Feel So Moon” bir dönem oldukça popüler olmuş.

Karakter oluşturma konusunda ise tam bir başyapıt olarak gösterilebilir. Yan karakterler ve sadece birkaç bölüm gördüğümüz karakterlerde bile göndermeler bulabiliyorsunuz. Hatta Mutta’nın NASA’ya çalışmak için gittiği bir dönemde Ay üzerinde kullanılması için bir araç prototipi üzerinde çalışıyor. Çalıştığı ekip Ghostbusters’ın ilk ekibine oldukça benziyor.

Space Brothers animesinde Nanba Mutta ile Ay aracı hazırlayan ekibin ilk Ghostbusters ekinine benzemesi.

Space Brothers: Hayale Yolculuk

“It’s a piece of cake”

Anime serisinin bana hissettirdiği en önemli şey sanırım hayalinizin peşinden gitmek için hiçbir zaman geç olmadığıdır. Üstte alıntıladığım cümle basit bir tabir ile çocuk oyuncağı anlamına geliyor. Çocukken kurduğumuz hayallere ulaşmak belki de o kadar zor değildir. Seriyi ilk izlediğimde, okuduğum bölümünde etkisiyle uzun süre nasıl astronot olabilirim diye araştırmıştım. Yaşadığımız ülkenin eksileri oldukça fazla olması beni bu hayalimden çabucak vazgeçmemi sağladı.

Belki bedenim bu gezegenden dışarı asla çıkamayacak ama yazdıklarım ve düşüncelerim tüm bunların ötesine geçebilir. Bu yüzden size bunları yazıyorum. Bu yüzden yazdıklarımla ve ürettiklerimle var olmaya devam ediyorum.

Space Brothers size hayallerinize ulaşmak için bir yol gösterebilir.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Mehmet Fatih Balkı

Mehmet Fatih Balkı

1993 İstanbul doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eğitim öğretim hayatı boyunca birçok bilimsel proje içerisinde bulundu. Çevre üzerine yaptığı projeler ile Türkiye ve bölgesel dereceler kazandı. 2015 yılından beri fanzin okuru ve emekçisidir. 2016 yılında Parantez İçi Fanzin 2018 yılında ise Lagari Bilimkurgu fanzinlerini çıkarmaya başladı. Lagari Bilimkurgu adı altında Yerli ve uluslararası bilimkurgu yazarların işlerini fankit ve fanzin olarak yayınladı. Şu an yayınlanmış bir fankiti bulunmaktadır. Fanzin tarihi üzerine araştırmaları halen devam etmektedir. Elindeki yerli ve uluslararası fanzin arşivlerini bir gün "Fanzin Müzesi" adı altında sergilemeyi hayal etmektedir.

Bir cevap yazın