Film İncelemesi

Çerezlik Film: iBoy

Başrollerinde Game Of Thrones dizisinin Arya’sı Maisie Williams ve Bill Milner’ın olduğu iBoy 2017 yılında yayınlanmış bir Netflix filmi. iBoy’a tür olarak bilimkurgu-fantastik ve aksiyon desek yeridir. Filmin yönetmen koltuğunda ise Adam Randall var.

Kevin Brooks ‘un kitabından uyarlanan iBoy çerezlik bir filmden ilerisi değil ne yazık ki. Klasik içine kapalı bir genç olan Tom hemen hemen her gençlik filminde gördüğümüz karakter yapılanmasına sahip. Herhangi bir yaratıcılık söz konusu değil. Yaşadıkları dünya aslında günümüzde de çok belirli değilmiş gibi davranılan proletarya ve burjuva ayrımı olan bir dünya.

Tom ve yakın arkadaşı Lucy bir gettoda yaşıyorlar.

Lucy’nin başına gelen bir olaya tanık olan Tom, kaçarken polisi aramaya çalışıyor. Tam bu sırada kafasına bir kurşun isabet ediyor ve telefondan birkaç parça beyninde kalıyor. Tabii ki olaylar buradan sonra gelişiyor. Karakterimiz artık hiçbir şey yapmadan sadece düşünceyle telefonlara mesaj atabiliyor, telefonları hackleyebiliyor, sadece birkaç saniye düşünerek hesabına binlerce dolar yükleyebiliyor ve kameralara erişmek ise çocuk oyuncağı oluyor. Filmin türüne baktığınızda ise bilimkurgu yazıyor.

Tom bu andan itibaren taksitleri ödemek gibi basit bir işle başlayıp içten içe hoşlandığı arkadaşı Lucy’nin intikamını almaya çalışıyor. Tabii ki peşine düştüğü insanların bunu fark etmesi çok uzun sürmüyor.

iBoy: Vasatın Bir Tık İyisi

Daha fazla spoiler vermeyeceğim ama film bir nevi klasik süper kahraman filmlerine benziyor. Birkaç hoş sahne dışında filmde oldukça saçma durumlar var. Mesela böyle muhteşem bir yetenek kazanmış adam saçma sapan durumlara düşüyor. Ve siz izlerken sadece “Nasıl yani?” diyorsunuz.

Genel olarak filmi beğenmedim. Eminim Netflix yapımcıları bile “ulan para boşa mı gitti acaba?” diye kısa bir süre dahi olsa düşünmüşlerdir. Oyunculuklar hakkında pek yorum yapmayacağım. İyi diyebileceğim yerler olsa da diğer oyuncuların vasatlığı seviyeyi oldukça düşürmüş.

Evde canınız sıkılırken veya başka bir iş yaparken arkada ses olsun diye bir film arıyorsanız. iBoy doğru bir tercih olabilir. İyi bir bilimkurgu veya fantastik film izlemek isterseniz daha iyi seçenekler oldukça fazla.

Paylas:
error0
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20
Mehmet Fatih Balkı

Mehmet Fatih Balkı

1993 İstanbul doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eğitim öğretim hayatı boyunca birçok bilimsel proje içerisinde bulundu. Çevre üzerine yaptığı projeler ile Türkiye ve bölgesel dereceler kazandı. 2015 yılından beri fanzin okuru ve emekçisidir. 2016 yılında Parantez İçi Fanzin 2018 yılında ise Lagari Bilimkurgu fanzinlerini çıkarmaya başladı. Lagari Bilimkurgu adı altında Yerli ve uluslararası bilimkurgu yazarların işlerini fankit ve fanzin olarak yayınladı. Şu an yayınlanmış bir fankiti bulunmaktadır. Fanzin tarihi üzerine araştırmaları halen devam etmektedir. Elindeki yerli ve uluslararası fanzin arşivlerini bir gün "Fanzin Müzesi" adı altında sergilemeyi hayal etmektedir.